10 érdekes tény a C-vitaminról
A C-vitamin vízben oldódó vitamin, Szent-Györgyi Albert magyar biokémikus által, Magyarországon véghezvitt felfedezés, amelyet Nobel-díjjal jutalmaztak. Ismerjük meg közelebbről e méltán csodavitaminnak keresztelt antioxidánst!
1. A C-vitamin azért különös, mert mindössze a tengerimalac és az ember nem tudja előállítani. A macskák valóságos C-vitamin gyárak, mert naponta 10-15 ezer mg C-vitamint is megtermelnek maguknak, járványos időszakban akár többet is. Talán ezért kerülik el őket a meghűléses betegségek? Az ember és a főemlősök nem tudnak C-vitamint előállítani a szervezetükben, ezért szorulnak rá a gyümölcsökre és más vitaminforrásokra.
2. Vízben igen jól oldódik, de oxigén, fény, hő vagy fémionok hatására könnyen bomlik. A főzés, sütés és egyéb hőkezelés erősen csökkenti az ételek C-vitamin-tartalmát, a rézedények anyaga pedig tovább segíti a lebomlás folyamatát. A lekvárokban, főzelékekben közel sem olyan magas a C-vitamin-tartalom, mint a nyers alapanyagban. A C-vitamin 2-3 óránként kiürül a szervezetből, ezért a vér C-vitamin tartalmának fenntartásához a hagyományos (nem kérleltetett felszívódású) C-vitamint 2-3 óránként pótolni kell! A C-vitamin azért is különleges, mert megakadályozza azt, hogy a dohányfüstben, szmogban, és az iparilag feldolgozott húsokban jelenlévő nitrátok rákkeltő anyagokká váljanak.
3. Szent-Györgyi Albert 1928-ban felfedezett egy addig ismeretlen vegyületet a mellékvesében, melyet azután sikeresen a paprikából is kivont.
Szent-Györgyi érdekes körülmények között ismerte meg a szegedi zöldpaprika csodáját. A legenda szerint nem kedvelte a paprikát, és amikor egyik este a felesége a vacsora mellé egy darab paprikát tett, rutinos, szerető férjként, veszekedés és vita helyett egy óvatlan pillanatban a zsebébe rejtette, elfogyasztotta a vacsoráját, majd lement a laboratóriumába. Mivel sok más zöldség és gyümölcs után, amiket addig sikertelenül kipróbált, veszíteni valója nem volt, elővette a vacsoráról kimenekített paprikát, és munkához látott. Állítólag aznap éjjel a kezében volt a megoldás. Tudta, hogy végre rátalált a C-vitamin aranybányára. Az apró, jelentéktelen mennyiségek után egyszeriben több kilónyit tudott előállítani. Ettől kezdve talicskaszámra hordta haza a közeli piacokról a megvásárolt paprikát, de senki nem tudta a környéken, hogy mihez is kezd majd vele.
4. Felfedezte, hogy gyógyítani lehet vele a skorbutot, valamint hogy a hexuron-sav azonos a C-vitaminnal. Ekkor keresztelte el véglegesen aszkorbinsav névre.
5. Dohányosok számára kiemelten fontos a rendszeres szedése, mert a dohányzás megnehezíti a bevitt C-vitamin felszívódását a szervezetben.
6. A C-vitamin felszívódását segítik az ún. bioflavonoidok, ezért a leghatásosabbak a természetes alapanyagokból készült C-vitamin termékek. A C-vitamin és a vas is segítik egymás felszívódását és hasznosulását a szervezetben. A C-vitamin csodaszer. Majdnem minden betegségre gyógyír. A C-vitamin-készítmények enyhíthetik a nátha tüneteit és elősegítik a gyógyulást. A C-vitamin védelmet nyújt a szürke hályog ellen is. Más vizsgálatok kimutatták, hogy védelmet nyújt a légzőszervi megbetegedésekkel szemben, mivel gátolja a hisztamin felszabadulását, és nagy mennyiségben megakadályozhatja az allergének (pl. virágpor, állati szőr) kiváltotta gyulladáskeltő anyagok hatását a szervezetben. Több vizsgálat szerint a C-vitamin segít megelőzni és gyógyítani az asztma tüneteit is. Ma már senki sem vitatja, hogy a szívinfarktus és a koszorúér-betegségek kockázatát jelentősen csökkenti. Elősegíti a sebgyógyulást, a sebhegedést, a csont összeforrását törés után. Csökkenti a vérnyomást, és a vénákban a vérrögök kialakulását. Elősegíti a vér koleszterin szintjének csökkentését. Jelentős szerepet játszik még a növekedésben, a fogak és csontok fejlődésében.
7. A C-vitamin nagyobb mennyiségben természetes hashajtó.
8. A C-vitamin rákellenes hatását egyre szélesebb körben alátámasztják. Az úgynevezett szabadgyököket megköti, a rákkeltő anyagokat semlegesíti, az immunsejteket aktivizálja. Laboratóriumban egy csőben vizsgálva nagy dózisú C-vitamin megölte a ráksejteket. Ezért alkalmaz sok orvos intravénás, nagy adag C-vitamint a rák ellen alternatív terápiaként. Számos betegnél megállt vagy lelassult a rák folyamata.
9. A C-vitamin fiatalít. Fontos szerepet játszik a bőr kötőszöveteinek 70 százalékát kitevő kollagén képzésében. A kollagén hatásos vízvisszatartó anyag, ennek hiányában a bőr, a haj, és a köröm rugalmatlanná és sérülékennyé válik, de ugyanígy az érfalak és az ízületek is. Természetesen a jó minőségű kollagén termelődéséhez nem csak a C-vitaminra van szükség, hanem az összes többi (A, B, C, D, E) vitaminra, ásványi anyagra, és nyomelemre is.
10. Árt-e a megadózis a C vitaminból? A fölöslegben felvett aszkorbinsav könnyen távozik a vizelettel. Joggal mondhatjuk tehát: ha túl sok aszkorbinsavat fogyasztunk, csak elpocsékoljuk. Olyan nézet is elterjedt, hogy ezzel a világ legdrágább vizeletét állítjuk elő. De vajon mennyi az a túl sok? Szent-Györgyi Albert betegségek idején napi 8-10 gramm (!) mennyiséget szedett és 93 éves koráig élt. Állandó vitatéma manapság, hogy mennyi egy felnőtt ember napi C-vitamin-szükséglete. Hivatalosan 80-100 mg körül határozzák meg, míg mások ennél jóval magasabb dózist ajánlanak.
“A jövőben a C vitamint úgy kell majd árusítani, mint a lisztet. Minden bolt polcain kilós kiszerelésben.”
– Szent-Györgyi Albert
A C-vitamin felszívódási vesztesége nem jelentős, a bevitt mennyiség mintegy 75%-a hasznosul. A környezeti hatások, a stressz, lázas, esetleg műtét utáni állapotok, a fizikai munka, a dohányzás és a fogamzásgátlók szedése emeli a szükségletet. Újabb kutatások szerint naponta 500-1000 mg kedvező hatással van szervezetünkre. A hazánkban megtermő növények közül a homoktövisnek a legnagyobb a C-vitamin-tartalma. Ez a növény világviszonylatban is az első öt között szerepel. Amíg 10 dekagramm homoktövis 695 mg C-vitamint tartalmaz, addig ugyanennyi narancs körülbelül 53 mg-ot.
A C-vitamin csodafegyver. Éljünk tehát a felkínált lehetőséggel, használjuk bátran és rendszeresen megelőzésre, a téli időszakban is erősítsük meg immunrendszerünk bástyáit, és rövidítsük le betegségeink időtartamát.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez