10 + 1 jótanács a totyogók táplálkozásához
Az 1-3 éves bölcsis korosztály kiegyensúlyozott táplálkozásáról lesz szó. Erre a korosztályra jellemző a viszonylag nagy tápanyag igény, főleg a kalcium és a fehérje vonatkozásában.
1. A megfelelő fehérje bevitel biztosításához figyeljünk arra, hogy a főétkezések (reggeli-ebéd-vacsora) komplettek legyenek, tehát tartalmazzanak állati (hús, hal, tej- és tejtermékek, tojás) és növényi eredetű fehérjét egyaránt.
2. Törekedjünk a változatosságra, ismertessük meg a gyerekeket minél több fajta étellel, élelmiszerrel. Naponta kapjon a kicsi a négy fő táplálék csoportba tartozó élelmiszerekből: keményítő tartalmú szénhidrátokat, zöldséget és gyümölcsöt, tejtermékeket, húst-halat és fehérjében gazdag ételeket. Nem kell, hogy minden étkezésnél mindegyik csoportból szerepeljen, de az fontos, hogy ezekre épüljön a napi étrend.
3. A tejből válasszuk a magasabb zsírtartalmú fajtákat! Nem írtam el - a gyerekeknek jobb a magasabb zsírtartalmú! Minden nap szerepeljen az étrendben valamilyen zöldséges étel, például főzelék (párolással, habarással, vagy saját anyagával/burgonyával+tejtermékkel sűrítve), vagy töltött, rakott, csőben sült étel hússal, tejjel, tojással, tejtermékekkel.
4. Naponta többször kapjon a Kicsi jó minőségű, friss, és az idénynek megfelelő zöldséget, gyümölcsöt!
5. A húsok közül választhatjuk a baromfit és a vörös húsokat is: az ideális fele-fele arányban.
6. Kerüljön hal is a tányérra minden héten. Feltétlenül gondoskodjunk a szálkamentességről!
7. Az étel magas tápértékű hozzávalókból álljon, de ne legyen túl nagy mennyiségű, mert a kisgyerekek még nem tudnak nagy mennyiséget elfogyasztani egy étkezésre. Ezért is van, hogy levest ennek a korosztálynak még csak heti 1-2 alkalommal javasolt betervezni, akkor is valamilyen tartalmasabb húsos-zöldséges vagy tojásos változatban.
8. Édességekkel, cukrász süteményekkel minél ritkábban kínáljuk meg a tipegőket! Ne feledjétek, a helyes táplálkozási szokásokat az első 1000 napban alakítjuk ki! Egy életre szóló ajándékot adhatunk a gyermekünknek, ha nem neveljük rá már 1-2 évesen a csoki/cukorfüggőségre! Ha hébe-hóba adunk is édességet a gyerkőcnek, ameddig lehet, jobb kerülni, és a későbbiekben is mértékkel, ne a mindennapi menü részeként és ünnepekkor se a vödör legyen a mérték.
9. Ugyanígy érdemes figyelni a sózásra is. Nem kell sómentesen főzni, de kerüljük a túlzott sózást, és a nagy mennyiségű sót tartalmazó ételeket, élelmiszereket.
10. Nagyon fontos a folyadékbevitel, melynek nagy része lehetőleg víz legyen. Ne csak az étkezések mellé, hanem az étkezések között is kínáljuk meg az itallal. Persze itt is törekedhetünk a változatosságra, nem kell állandóan csak vizet adni a kicsinek.
11. érdemes minél kisebb korban rászoktatni csemeténket a nyugodt, rendezett étkezésre. Üljünk le szépen az asztalhoz, együk meg az ételt és utána álljunk fel. Egyél Te is a Kicsivel együtt. Társaságban mindenki szívesebben eszik, a gyerekek is, valamint a jó példa erejét nem lehet elégszer hangsúlyozni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez