Nem csak a lélek, a test is reagál egy fájdalmas szakításra
Egy fájdalmas szakítást követően gyakran olyan dolgok mennek végbe az emberi testben, amiket nem is gondolnánk. Ugyanis az érzelmi traumának igenis nyoma van.
olvass továbbEgy fájdalmas szakítást követően gyakran olyan dolgok mennek végbe az emberi testben, amiket nem is gondolnánk. Ugyanis az érzelmi traumának igenis nyoma van.
olvass továbbA bölcsikezdés az egész család életében egy jelentős mérföldkőnek számít, ugyanis ilyenkor mind a szülők, mind pedig a kisgyermekek számára egy merőben új helyzet áll elő. Minden esetben a család egyéni preferenciája alapján érdemes eldönteni, hogy egy gyerek menjen-e bölcsődébe az óvoda előtt, így ilyenkor számos szempontot figyelembe kell venni. A Pelenka.hu csapata Posztós Réka pszichológus szakmai segítségével összegyűjtötte, hogy milyen érvek szólnak a bölcsi elkezdése mellett, illetve adott esetben ellene, mire kell felkészülni az anyukáknak, és milyen visszajelzésekre kell figyelni a gyermekek esetében.
olvass továbbAmikor fizikai sérülést szenvedsz el, akkor időt kell a felépüléshez. De vajon miért van az, hogy amikor lelki sérülésről van szó, türelmetlenek vagyunk és nem adunk magunknak ugyanannyi, ha nem több időt a regenerálódásra? Ha valóban helyre akarsz jönni, ahhoz az kell, hogy újra visszatalálj önmagadhoz.
olvass továbbValaki, akinek sikerült túlélni egy nagyobb testi vagy lelki traumát, már sosem lesz ugyanaz az ember, aki korábban. Éppen ezért, ha szeretettel próbálunk felé fordulni, akkor sem tehetünk meggondolatlan lépéseket, nem támadhatjuk le. Vigyázni kell a szavainkkal, de mégsem szabad túlaggódni és túlbonyolítani a dolgot. Valahogy meg kell találni a tökéletes egyensúlyt.
olvass továbbAz életünk legfájdalmasabb velejárója, azonban minél idősebbek leszünk, annál gyakrabban szembe kell néznünk azzal a borzasztó érzéssel, amikor elveszítünk valakit, akit mindennél jobban szeretünk. Ez a trauma óriási hatással van az életünkre, egy igazi érzelmi hullámvasúton indulunk el ilyenkor, és sosem tudhatjuk biztosan, hogy milyen hatással lesz ránk.
olvass továbbMindannyian átmegyünk életünk során különböző traumatikus eseményeken. Melyek valóban fájdalmasak és időbe telik a feldolgozásuk. Azonban egyikünk traumáját sem lehet kevésbé komolyan venni. Hiszen mindenkinek a sajátja a legnehezebb. Érthető, hogy ezek miatt elakadásaink lesznek későbbi életünkben, ahogyan azt is világos, hogy traumáink bizonyos magatartásformákat eredményezhetnek, ugyanakkor sajnos, ha tetszik, ha nem, nem bújhatunk mindig a traumatikus élményeink mögé.
olvass továbbSzeretnénk azt hinni, hogy a szüleink gyermekkorunkban velünk szemben tanúsított viselkedése nem lesz hatással a párkapcsolatunkra, a munkahelyi és baráti kapcsolatainkra. Az igazság azonban az, hogy bizony nagyon sok mindenben úgy viselkedünk felnőttkorunkban, mint a szüleink. Van, hogy tudunk róla, de van, hogy szépen csendben, észrevétlenül kúszik be az életünkbe.
olvass továbbEgy olyan év végén járunk, ami nem várt és soha nem tapasztalt kihívások elé állította az embereket világszerte. Sok szó esik az egzisztenciális nehézségekről, de gyakran hallani azt is, hogy sokak lelki egyensúlyában is komoly törést okoz a járványhelyzet. A TraumaAmbulancia decemberi kampánya amellett, hogy a nonprofit egyesület működését hivatott segíteni, egy olyan hangoskönyvet kínál, ami segít feldolgozni a bezártság, a magány okozta mentális megpróbáltatásokat is.
olvass továbbEgy olyan év végén járunk, ami nem várt és soha nem tapasztalt kihívások elé állította az embereket világszerte. Sok szó esik az egzisztenciális nehézségekről, de gyakran hallani azt is, hogy sokak lelki egyensúlyában is komoly törést okoz a járványhelyzet. A TraumaAmbulancia decemberi kampánya amellett, hogy a nonprofit egyesület működését hivatott segíteni, egy olyan hangoskönyvet kínál, ami segít feldolgozni a bezártság, a magány okozta mentális megpróbáltatásokat is.
olvass továbbSok emberrel előfordul, hogy kiskorában nem megfelelően bántak velük, ami traumát okozott nekik, és a felnőttkorukra is kihatással lesz. De mit is nevezünk gyerekbántalmazásnak?
olvass tovább1978-ban született Svédországban; kommunikációs szakember és írónő. A „Reméljük a legjobbakat” című könyvével debütált 2018-ban, a magyar fordítás Hollander Juditnak köszönhető, és 2019-ben jelent meg a Park könyvkiadó jóvoltából. Őszintén szembenéz a könyv a gyásszal; azzal a gyásszal, amikor egy feleség ottmarad a pici gyerekével egyedül, mert egyik napról a másikra a férje elhuny.
olvass továbbA pszichológusok úgy definiálják ezt a kórképet, hogy ez egy antiszociális személyiségzavar, melyet a rossz életkörülmények, különböző lelki traumák váltják ki.Sok rosszat tesznek a környezetükben élő embereknek, ezért mindenféleképpen ügyelni kell rá, hogy ne kerüljünk a hatásuk alá. De miről is ismerhetjük fel őket?
olvass továbbKorai sebzettségem és traumáim miatt viszonylag korán fel kellett nőnöm. Ez kialakított különböző megküzdési módokat, hibás mechanizmusokat bennem.
olvass továbbBenne lenni a helyzetben mindig nehezebb, mint kívülről megfigyelni a dolgokat. Szeretem forgatni a nézőpontok, mert sokat segít a megértésben. Sokszor az elengedést támogatja ez a folyamat. Általában úgy nézünk filmeket, hogy kiválasztjuk a kedvenc főhőst, és neki drukkolunk. Ilyenkor lehet elítélni a másik oldalt, lehet rá haragudni, és nem is vesszük észre, mennyi mindenre használjuk ezt. Lehet, hogy a saját traumákat próbáljuk vele gyógyítani, vagy épp életben tartani.
olvass továbbEz a rendellenesség az egyén önmagával szemben érzett szégyen-és elégedetlenség érzéséből fakad. Az ilyen embereket általában gyerekkorban éri valamilyen trauma; legtöbbször az, hogy azt éreztették velük, nem elég jók, bármit is csinálnak, az rossz. Így később, mikor felnőnek, ők is ugyanezt vetítik ki másokra. Önmagukat különlegesnek tartják, és mindenért másokat hibáztatnak.
olvass továbbAmikor valaki átél egy traumát, utána a világ számára kiszámíthatatlanná, veszélyessé, ijesztővé válik. Bármilyen traumáról is legyen szó, komoly lelki sebet hagynak a sérülteken, és hozzátartozóikon.
olvass továbbEgy fájdalmas szakítást követően gyakran olyan dolgok mennek végbe az emberi testben, amiket nem is gondolnánk. Ugyanis az érzelmi traumának igenis nyoma van.
olvass továbbA traumák hatására az ember sokszor teljesen elveszíti önmagát. Egyértelmű az, hogy ez hatással lesz a környezetére is. Ahogyan az is egyértelmű, hogy rengeteg fázisa van a traumák feldolgozásának, és ehhez bizony olykor szeretteink segítsége elengedhetetlen.
olvass továbbEgy televíziós beszélgetésben egy igen nagy tudású pszichológus úrral beszélgettünk egy komoly problémáról, amelynek hátterében minden esetben pszichés okokat kell keresni. Valamilyen komoly traumát. Amit a szakember szerint igen nagy százalékban a szülők okoznak.
olvass továbbMindenkiben lakozik gyerekkori trauma. Mindannyiunknak vannak fel nem dolgozott, kellemetlen élményei, melyekre nem szívesen gondolunk vissza és inkább úgy teszünk, mintha meg sem történtek volna. Hol volt, hol nem volt, régen volt, nem is volt. Lassan de biztosan elhitetjük magunkkal, hogy ennek nincs jelentősége a jelenlegi életünk megélésében. Lehetséges ez vagy csak ámítás, amellyel magunkat verjük át?
olvass tovább