Kulcsszó keresés /


Miért fontos a D-vitamin az emberi szervezet számára?

  • 2024. július 09.

A D-vitaminnak fontos szerepe van a szervezetünk egészséges működésében. Ha tartós D-vitamin hiányban szenvedünk, az egészségügyi problémákhoz vezethet. A természetből a nap sugarai által nyerhetjük, de megtalálhatjuk élelmiszerekben, vagy zsírban oldódó vitaminok segítségével is feltölthetjük vele szervezetünket.

olvass tovább

Tévhitek a növényi alapú táplálkozásról

  • 2024. február 26.

Hiánybetegségeket okozhat a vegán vagy a vegetáriánus étkezés, és nehezen lehet bevinni a szükséges tápanyagokat? Vagy azzal, hogy lemondunk az állati eredetű élelmiszerekről vagy legalább csökkentjük a mennyiségét, már eleget tettünk a fenntarthatóságért? Bár a húsmentes étkezésnek egészségügyi és környezetvédelmi előnyei is vannak, egyáltalán nem mindegy, miként választjuk meg az ételeinket.

olvass tovább

Így tehetsz a tavaszi fáradtság ellen: minden, amit tudnod kell a D-vitaminról!

  • 2023. április 12.

A D-vitaminnak fontos szerepe van a szervezetünk egészséges működésében, például annak hiánya nagy szerepet játszhat abban, hogy tavasszal folyamatosan fáradtnak érzed magad, még abban az esetben is, ha egyébként ugyanannyit alszol átlagosan, mint máskor. A D-vitamint a természetből a nap sugarai által nyerhetjük, de megtalálhatjuk élelmiszerekben, vagy zsírban oldódó vitaminok segítségével is feltölthetjük vele szervezetünket.

olvass tovább

Speciális étrendet követsz? Itt a segítség!

  • 2022. szeptember 14.

Sok oka lehet annak, hogy miért dönt valaki speciális étrend mellett: etikai megfontolás, kíváncsiság, ételallergia vagy intolerancia. Bár jelentős fejlődésen ment keresztül a speciális élelmiszerek piaca, továbbra sem rózsás a helyzet. Cikkünkben bemutatjuk a speciális étkezési szokásokkal járó nehézségeket és tippeket adunk arra, hogyan küzdj meg velük!

olvass tovább

Paleo étrendek

A paleolit diéta lényege, hogy bizonyos ételeket száműzünk az életünkből. A paleolit korszakban nem volt állattenyésztés és mezőgazdaság, így kagylókat, halakat, tojásokat, sült húsokat, dióféléket, zöldségeket, gyökereket, gyümölcsöket, bogyókat és gombákat fogyasztott az emberiség. Aztán a mezőgazdaság kialakulásával megjelentek a neolit ételek, úgy, mint különböző tejtermékek, babok, burgonya, és cukor. Ezek a „hamis” élelmiszerek.

olvass tovább

Vojtilla Tímea: „Azért vagyunk, hogy jobb hely legyen a világ”

  • 2022. április 28.

Vojtilla Tímea az elmúlt hetekben önkéntes segítőként rendszeresen feltűnik valamelyik határmenti menekültszállás előtt. Mindig sárga autóval érkezik, sárga kabátjában szervezi az adományok szétosztását. Zokszó nélkül cipeli a sokszor 15-20 kilós élelmiszeres dobozokat, göngyölegeket, majd amikor kiürül az autó raktere, akkor szavaival ad reményt és vigaszt a csüggedt menekülteknek.

olvass tovább

Hogyan lehet elkerülni a fogak elszíneződését?

  • 2022. március 28.

A fehér fogakra sokan az egészség egyik egyértelmű jeleként tekintenek, egyes élelmiszerek azonban megnehezítik a fehér fogak megőrzését. A kávé és a vörösbor rendszeres fogyasztása például idővel elszíneződéseket okoz, sárga, vagy akár világosbarna megjelenést is kölcsönözhet fogainknak.

olvass tovább

Az 5 legjobb zsírégető és salaktalanító zöldség

  • 2020. június 02.

A zöldségfélék az emberi táplálkozásban nem csak biológiai energiaforrást jelentenek, hanem a szervezet számára kis energia felvétel mellett sok értékes tápanyagot is. Fogyaszthatók nyersen, sütve, főzve, párolva, önmagukban vagy más zöldségfélékkel, egyéb élelmiszerekkel együtt, így sokféle elkészítési módot kínálnak.

olvass tovább

Édesburgonya, a zamatos tápanyagbomba

  • 2020. február 10.

Az édesburgonya, vagy batáta hazai elnevezése megtévesztő, mert étkezésre használt gyökere igaz, hogy nagyon hasonlít a krumplihoz, besorolása szerint mégsem burgonyaféle. A hazai piacokon és nagyobb élelmiszer áruházak polcain is megtalálható, népszerűsége méltán növekszik évről évre!

olvass tovább