Kulcsszó keresés /


A kalitkában született madarak azt hiszik, hogy a repülés betegség

Hiszünk-e abban, hogy a kezünkbe vehetjük az életünk irányítását, mert sok minden rajtunk, a mi választásainkon múlik? Vagy úgy véljük, hogy a körülményeknek, a környezetünknek, a múltunknak, a felmenőinktől hozott mintáknak kiszolgáltatottan, óhatatlanul be kell járnunk egy utat? Képesek vagyunk-e hosszú távon is kitartani a döntéseink mellett, akár külső elvárások ellenében, ha azok más irányba sodornának, mint amerre menni szeretnénk? Van-e elegendő autonómiánk? És, ha most még nincs, mit tehetünk azért, hogy megnövekedjen a belső (s vele együtt a külső) szabadságunk?

olvass tovább

Sportolók vállán a teher – Vállsérülések az Olimpián és azon túl

  • 2024. augusztus 21.

Az olimpiai részvétel és egy előkelő eredmény elérése érdekében a sportolók minden erejüket és tudásukat latba vetik, hogy a legjobbat hozzák ki magukból. De a túlzott erőfeszítés gyakran sérülésekhez vezet. A vállízület számos sportág esetén fokozott terhelésnek és sérülésveszélynek van kitéve, ami nem csak az élsportolók számára jelent komoly kockázatot. A különböző vállproblémák az átlagemberek életét is megnehezíthetik. Ma már azonban Magyarországon is elérhetők olyan innovatív műtéti és műtétmentes megoldások, amelyekkel eredményesen kezelhetők a sérülések, illetve a balesetek vagy a kor előrehaladtával kialakult vállproblémák. Ennek ellenére a vállprotézis-beültetések száma Magyarországon évente még mindig 1000 alatt van, holott az amerikai minták alapján 5 és 10 ezer közötti esetszám lenne indokolt. Ez azt jelenti, hogy sok magyar szenved tovább feleslegesen, nem tudva arról, hogy a megoldás elérhető közelségben van.

olvass tovább

Negatív szülői minták, melyeket hordozunk a későbbi párkapcsolatainkba

  • 2024. április 30.

Számos dolgot viszünk tovább a családi mintáink alapján, melyek szerves részét képezik későbbi kapcsolatainknak. Sokszor nem is gondoljuk mennyi mindent le kellene tennünk, hogy ezekkel ne mérgezzük a párkapcsolatainkat. Ezeken a szülői mintákon nekünk kell dolgozni, ha valóban egészséges kapcsolatokat szeretnénk kialakítani a jövőben.

olvass tovább

Nem érti a férfi a nőt, nő a férfit. Talán nem is érteni, érezni kellene.

Ismeretlen út, amin járunk, navigáció nélküli. Tanuljuk egymást. Jónak hitt minták helyett marad a tapasztalat. Férfiak és nők, akikkel egyezséget kötöttél, hogy egy-egy leckét elsajátítasz, míg készen nem állsz megélni az igazit. Ha egyáltalán sikerül. Mert kevesek tánca ér valódi célt. Nincs támasz, és mondhatnak bármit, egyedül kell végigcsinálnod. A jó mester sem ígér, nem fogadkozik, nem cselekszik helyetted, csak megvilágítja előtted az utat, amit neked kell bejárnod. Csalódásaink mérföldkövek, és lehet, most még nem tudod, mit akarsz, de azt már biztosan, mit nem.

olvass tovább

A párkapcsolati egyensúly nem az 50-50%-nál kezdődik

Már gyerekkorunktól kezdve látunk mintákat arra, hogyan élnek a szüleink, nagyszüleink. Ezekből a mintákból felnőttkorunkra igyekszünk kiválogatni, mi az, amit mi szeretnénk alkalmazni a párkapcsolatunkban, és persze fogadalmakat teszünk, mi az amit „tuti biztos „sosem fogunk úgy csinálni, ahogy a felmenőink.

olvass tovább