- Vannak olyan párok, akik állítják, hogy a kapcsolatukban minden tökéletes és harmonikus, a szex mégsem működik kettejük között. Valóban létezhet ilyen, vagy mindig valami más zavar áll a szexuális problémák hátterében?
- Először is nagyon fontos, hogy ki mit hoz magával, a két személy mennyire képes az örömökre. A férfi tele lehet gátlásokkal, szorongással, problémát jelenthet a számára az aktív szerep a szexuális együttlétben. Emellett, a megfelelő önkontroll is nagy szerepet játszik a férfiak esetében. Szexualitásunk a személyiségünk leképeződése – ahogy ott viselkedünk, sokat elárul rólunk. A nőnél főképp az a kérdés, hogy meg mer-e nyílni, vannak-e önértékelési problémái, nincs-e olyan élménye, trauma, ami miatt szorong, elzárkózik. S mindamellett, ha egészséges szexualitással, komplexusok és frusztrációk nélkül érkezünk is egy kapcsolatba, még mindig nem biztos, hogy ki tud alakulni az összhang, e téren is komplementer párok tudunk lenni. Pedig, hogy mennyire fontos számunkra az adni tudás, számos vizsgálat bizonyítja. S ez igaz a szex terén is: az örömszerzés a másik számára. Ennek ellentéte, a szex visszautasítása pedig többet jelent pusztán az aktus nem kívánásánál: valahol a másik férfiasságát, nőiességét is elutasítom, megsértem általa. Két ember között az összhang kialakulása pedig épp annak az élményéről szól, amit a másik öröme, katarzisa nyújt. Ez egy pozitív spirált jelent: az egyik fél azért élvezi annyira az együttlétet, mert látja, hogy a másiknak mennyire jó, és így tudnak együtt belefeledkezni a testi szerelembe.
- És mi a helyzet éppen azokkal a kapcsolatokkal, ahol a szexualitás, a „kémia” nagyon erősen jelen van, a felek mégsem tudnak párként kiegyensúlyozottan funkcionálni?
- Sajnos annyi más területe van az életnek, amin össze lehet veszni. Két ember számos dimenzió mentén különbözhet, ami konfliktusokat szülhet. Különböző családi háttér, neveltetés, más iskolázottság, szokások, elvek, kultúra, ízlés, és még sorolhatnám. Ha a konfliktusok kezelésének képessége hiányzik, akkor hiába a jó szex, a párkapcsolat nem fog működni.
- Kijelenthetjük, hogy a jó szex nem garancia a jó párkapcsolatra, viszont jó szex nélkül nincs jó párkapcsolat?
- Mértéktartóan. Nem szeretem a sarkalatos megfogalmazásokat, de egyébként igen, van benne igazság. Abban az esetben nem jelent problémát, ha két nagyon alacsony vággyal, vagy túl sok elfojtással rendelkező személy találkozik, tehát komplementer a patológiájuk: magyarán, egyikük számára sem hiányzik a szex. De valójában ez inkább a problémák tagadása. Párkapcsolatoknál igenis fontos, hogy nőkként és férfiakként vagyunk jelen, van köztünk egy plusz szikra, és igen, vannak nemi szerveink… Ha a párkapcsolatunkból megvonjuk a szexualitást, az olyan, mintha erről megfeledkeznénk. S akkor ez már inkább egy baráti viszony.
- Sok nő küzd az orgazmusra való képességének hiányával. Itt is lelki okokra vezethető vissza a probléma, vagy előfordul, hogy valaki fizikailag képtelen a testi örömök megélésére?
- Fontos tisztázni, hogy a nők nagyjából ugyanannyi százaléka nem képes orgazmusra, mint a férfiaké. Ezt általában anatómiai, genetikai, biológiai rendellenesség idézi elő, s ennek előfordulása meglehetősen kicsi. A többi esetben társadalmi nyomásról, rossz technikáról és/vagy szorongásról beszélhetünk. Legjobb példa erre, hogy ugyanaz a nő, aki 2 perc alatt a csúcsra juttatja önmagát, 40 perc alatt sem élvez el egy férfival, mert tele van szorongással, hogy lassú, vagy a teste miatt, illetve a férfinek vannak téves elképzelései a női szexualitásról. Sok szó esik a hüvelyi és a csiklói orgazmus megkülönböztetéséről, holott a vaginális orgazmus is jellemzően a csikló belső, testen belüli szárainak ingerlése által következik be, így nagyrészt jelentőségét is veszti ez a megkülönböztetés. A külső, testen kívül eső részt ingerelve azonban intenzívebb élményt lehet okozni a nőnek, mégis rengeteg komplexust okoz, ha valaki nem tud a csikló felszínének (makkjának) stimulálása nélkül csúcsra jutni. Utóbbi által a nők több mint 95%-a ér el orgazmust, míg szeretkezés közben 25-30%.
Krisztával ennyi időnk jutott az interjúra, noha még órákig tudtam volna hallgatni véleményét, intelmeit és tanácsait. Az a típusú ember, akivel élmény beszélgetni, tőle tanulni pedig nem csak érdekes, de érdemes is. Nőknek és férfiaknak egyaránt.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez