Szentpétervár - Észak Velencéje
Ermitázs,
amely Oroszország leghíresebb és egyben leghíresebb múzeuma, világhíres gyűjteményével a párizsi Louvre-val vetekedik. Több mint 500 teremből álló múzeum végigjárva 22 kilométer hosszú, mégis, a teljes négymillió darabos gyűjteménynek csak a töredéke látható egyszerre. Természetesen maga a a palota is "kiállított műtárgy", hiszen a klasszikus barokk épületegyüttes maga is UNESCO védelem alatt áll.
Péter Pál erőd
Szentpétervár első épülete, melyet szintén egy olasz, Domenico Trezzini tervei alapján építettek, volt lényegében a város első épülete. Nem is csoda, hiszen ekkor még javában zajlott az orosz - svéd háború, melynek győztes befejezése után kezdődött a város tervszerű kiépítése. Az erőd a Néva egyik szigetén, szemben a bal parton álló Admiralitással ma is őrzi katonai célú alakját, közepén pedig a gyönyörű, ortodox templomhoz képest szokatlan, hagymakupola nélküli Péter-Pál székesegyház.
Palota tér
Hasonlóan Moszkvához, Szentpétervár is rendelkezik impozáns, reprezentatív dísztérrel, díszterekkel, ez pedig a Palota tér. Az impozáns teret a Téli palota hátsó homlokzata, másik oldalról pedig az Vezérkar, Carlo Rossi tervei alapján elkészült, félkörív alakú hatalmas tömbje öleli körbe. A tér közepén az egy tömbből kifaragott Sándor-emlékoszlop tör az ég felé.
A Dekabristák tere,
a Palota tértől nyugatra található, teljesen elüt a társától, hiszen az 1825-ös palotaforradalom tagjairól elnevezett tér egy park lényegében. Nyugati oldalán a Szinódus és a Szenátus monumentális tömbje mellett az Izsák székesegyház gyönyörű épülete zárja a teret. Vele szemben pedig a parton ott áll a "Bronzlovas", I. (Nagy) Péter bronzszobra.
Auróra
Szentpéterváron járva szintén vétek lenne kihagyni a föld egyik leghíresebb cirkálóját, az Aurórát, mely így, vagy úgy, de örökre bevonult a történelemkönyvekbe. A történészek a mai napig vitatkoznak azon, hogy a cirkáló forradalomhoz csatlakozott legénysége valóban tüzet nyitott-e a Téli Palota, vagy sem. Jelen pillanatban (és egyre inkább bizonyítottan) úgy tűnik, hogy még lőszerük sem volt, nem hogy motivációjuk rálőni az épületre, de arról még jelentős volt a szerepe a régi Oroszország megdöntésében.
Utak, hidak
Meglepő lehet, de Szentpéterváron a közlekedés is látnivalót jelent. Az út, a híd és a víz hármasa meghatározza a város arculatát. A városban több száz híd található, többségükben apró, inkább gyalogos hidacskák. A legjelentősebb csatornákat mindenképp érdems felkeresni (különösen mivel kikerülhetetlenek): Mojka (egyben a város egykori déli határa volt), a Gribojedov, a Fontanka, valamint a Obvodnij csatorna. A több száz híd közül kötelező program a Lomonoszov-híd, mely a Nyevszkij sugárutat vezeti át a Fontankán. A Néva első állandó hídja, a Blagovescsenszki-híd szintén
A Nyevszkij sugárút majdnem olyan híres mint maga a város. Az Admiralitástól egészen az Alexander Nyevszkij kolostorig tart. A híres orosz fejedelem, egyben az ortodox egyház szentjéről elnevezett sugárút hasonlóan a mi Andrássy utunkhoz, csak úgy hemzseg a látnivalókban. Az előbb említett épületek mellett a szintén Rossi tervezte Anyicskov palota, a Puskin színház, és természetesen a sugárút karakterisztikája, ami mindenképp érdemessé teszi ennek a forgalmas útnak a végigsétálását.
Tudnivalók
Az oroszországi látogatáshoz vízum kell, emellett azonban a városhoz is. Ez nekünk magyaroknak kissé furcsa lehet, az oroszoknál mindenesetre évszázados hagyománya van a belső utazás korlátozásának. A turistáknak viszont eleve vízummal kell rendelkeznie az Oroszországba való beutazáshoz. Ehhez pedig szállodai helyfoglalás visszaigazolása, illetve az oroszországi idegenforgalmi iroda visszajelzése szükséges. A vízumot - pár óra szinte kötelező bürokratikus akadékoskodás után - a Orosz Nagykövetség állít ki.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez