Quentin Tarantino
1994-ben mutatták be Oliver Stone Született Gyilkosok c. filmjét, mely Tarantino második forgatókönyvéből készült. Stone azonban annyira eltért az eredeti koncepciótól, hogy a filmen szinte meg sem érezhető Tarantino munkája. A film olyannyira más mondanivalót képvisel, hogy Tarantino később teljes mértékben elhatárolódott a filmtől.
Ekkor került a mozikba Tarantino legemlékezetesebb munkája a Ponyvaregény is. A film forgatókönyvét régi barátjával Roger Avaryval együtt készítette el. A filmben megjelenő karaktereket és a remek dialógusokat egyszerűen nem lehet elfelejteni. Minden valamire való filmrajongó tudja, hogy miről van szó, ha azt mondom Ezékiel 25:17, Big Kahuna Burger, Lábmasszázs vagy Nyuszimuszi. Tarantino szinte minden stílusjegye ebben a filmben csúcsosodik ki a nem-lineáris történetvezetéstől kezdve a fekete humorig. A film nemcsak a közönségsikert, hanem a szakmai sikert is meghozta a rendező számára. Cannes-ban megnyerte a legjobb filmnek járó Arany Pálma díjat és a legjobb eredeti forgatókönyvért Oscar díjat is kapott (ami elég vicces annak tudatában, hogy a Tiszta Románcban Clarance azt fejtegeti, hogy az Oscar díjas filmek mind unalmas szarok és az olyan filmek érnek igazán valamit, mint A Jó, A Rossz és a Csúf vagy a Vad banda).
A Ponyvaregény után Elmore Leonard Rum Punch c. regénye alapján elkészítette a Jackie Brown c. filmjét, melyben gyermekkori bálványaival Robert de Niroval és Pam Grierrel dolgozhatott együtt. A filmet Tarantino mérsékeltebb munkái között szokták emlegetni, azonban a dialógusok, a több szemszögből bemutatott események és a zene mégis tarantinóssá teszik a filmet.
Tarantino mindig is dédelgetett vágya volt, hogy Uma Thurmannak csináljon egy filmet. Az álmot sikerült megvalósítania a dupla részes Kill Bill c. alkotásával, melynek első része a kung-fu filmeknek, míg második része a spagetti westerneknek állít emléket. A menyasszony véres bosszúhadjáratát olyan filmek inspirálták, mint Bruce Lee Halálos játszmája, a Sonny Chiba filmek, a Sógun orrgyilkosa, illetve Sergio Leone filmjei. A rendező a Kill Bill-ben tökélyre viszi a filmes utalásokat, kezdve a menyasszony sárga melegítőjétől (Halálos játszma), a látványos kardmozdulatokig (Sógun orrgyilkosa). Sőt, korábbi filmjeire is tesz utalásokat. Ismét feltűnnek a fiktív márkák is (Red Apple, Big Kahuna Burger). Pam Grier, Robert Forster, Bruce Willis és John Travolta után újabb színészt rántott ki a középszerűségből David Carradine személyében.
A cikk további részét a itt olvashatod.
Kapcsolódó link: Filmdroid Blog
Forrás: Filmdroid Blog
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez