Paprika. Mire jó?
Mint közismert, ez idő alatt a paprika a magyar konyhát is átalakítja. A többi "amerikáner" növényhez képest nagyon korán, már a 16. században feljegyzések vannak a növény felbukkanásáról, valószínűleg török közvetítéssel érkezett hazánkba. Mint Európában, nálunk is elsősorban dísznövényként tartják, de főleg egyházi közvetítéssel (szegedi ferencesek) az Alföldön egyre inkább eluralkodik használata, különösen akkor, amikor a törökök éppen lezárták a kereskedelmi útvonalaikat a bors elől.
Hazánkban igazán az Alföld déli és középső részén ideális termeszteni, mivel a szárazságot jól tűri, de rendkívül fagyérzékeny.
Mire jó?
A paprika egyik legismertebb tulajdonsága a magas C-vitamin tartalma, mely a savanyítás során sem tűnik el a növényből, így a téli C-vitamin pótlás egyik legkönnyebb módja. Egy felnőtt embernek napi 50 mg C-vitaminra van szüksége, ezt a mennyiséget már 6 dkg paprika elfogyasztásával be tudjuk vinni a szervezetünkbe.
Emellett a paprika kiváló vérhígító, vérkeringés-serkentő, csökkentve ezzel az infarktus és a koszorúér betegségek kockázatát. Koleszterincsökkentő, és rákmegelőző, köszönhetően sokféle bioflavon tartalma miatt. A vörös paprikában található likopin, bizonyítottan kiváló prosztata, méh, vízhólyag, hasnyálmirigy rák megelőzésére.
Mint a paradicsom, úgy a paprika is kiváló antioxidáns hírében áll, így remekül köti meg az ártó szabad gyököket. Emésztés (és szélhajtó) serkentő hatása közismert, régóta használják gyomorpanaszokra.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez