Oscar 2010 - legjobb film
The Blind Side
District 9
Sci-fi terén tavaly számunka a Kilences körzet vitt mindent. Persze most sokan tarthatnak minket sznobnak, hiszen az Avatar mindent szempontból üt, és aki ezt nem látja, annak csak feltűnési viszketegsége van, vagy csak a szokásos magyar fikakultúrát képviseli. Az Avatar valóban minden kategóriában a csúcson van, kivéve egyet. A sci-fi alapszabályát, vagyis a jövőn keresztül a jelennek üzenünk-et Cameron filmje nem tartja be (hacsak nem a természet kizsákmányolását és az őslakók kiirtását nem számoljuk ide, de valljuk be, erre még egy B-film és Michael Dudikoff is képes). A District 9 azonban provokatív témájával, és még provokatív helyszínválasztásával borzolta fel a kedélyeket, s generált egy sor kérdésben vitát. Dél-Afrikáról, Apartheidről, egyszerű kizsákmányolásról, fekete-fekete belharcról. Akármilyen furcsa, a District 9 egy sci-fi mázba csomagolt dokumentumfilm a nagyon is emberi önzésről, demokráciának álcázott pénzuralomról. Peter Jackson filmje megérdemli hogy a jelöltek között legyen, de legjobb film nem lesz belőle, pusztán csak azért nem, mert nem is arra vállalkozott. Mindenből kicsit ad, idegenből, emberből, látványból, technikából, és tágra engedi a fantáziát. Az Avatar féle kápráztatás mellett nincs esélye, de örök klasszikussá válhat a sci-fi panteonjában.
Becstelen brigantyk
Tarantino és Brad Pitt lendülete a korábban fanyalgókra igencsak rácáfolva kitartott az Oscar jelölésekig, így most hét kategóriában jelölik a filmet. A film kapcsán persze nehéz jelzőket megfogalmazni, maradjunk annyiba, itt a helye az alkotásnak. A vérengző náciirtóknak azonban esélye sincs, annál inkább a vérengző nácinak, vagyis az őt alakító Christoph Waltz-nak. Cannesban főszereplőként díjazott Waltz most mellékszereplőként kapja kaphatja meg a legmagasabb elismerést, tegyük hozzá, abszolút fölénnyel.
Egek ura
A magyar filmnézőket leginkább megosztó film öt jelölést kapott: legjobb film, rendező, adaptált forgatókönyv, férfi főszereplő és női mellékszereplő díjak. Sokan sematikus, sablonos, művészieskedő filmet látnak az Egek urában, ami különösen azért érdekes, mert az ellentábor pontosan az ellenkezőjét vallja. A mi szívünk is inkább utóbbihoz húz, megjegyezve azt is, hogy Clooney nem érdemli meg a negatív kritikát. Az öntelt és cinikus, gyökértelen embert remekül formázza, ha nem nyert volna 2006-ban most is nagy esélyes lenne.
További jelöltek:
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire
Egy lányról (An Education)
Fel (Up)
A Serious Man
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez