Filmes enteriőrök - Szomszédok
Behind the scene - a forgatási helyszínek:
A legtöbb jelenetet a Gazdagréti lakótelepen vették fel (eredetileg úgy volt, hogy Káposztásmegyeren). A sorozatban szereplő Lantos utca 8. a valóságban a Csiki-hegyek utca 1. számú ház. A stáb az 1. emeletet vette meg, három lakásban a három család lakott, a negyedik lakásban pedig a Gábor-Juli stúdió volt berendezve, ami emellett a színészek pihenőszobájaként is szolgált. Etus lakása a Gazdagréttől északra lévő Sasad városrészben, az Ugron Gábor és a Pannonhalmi utca sarkán található.
Simon Tamás - a sorozat kellékesének szavai a lakások berendezéséről:
"Minden olyan, akár egy igazi lakásban, csak az a különbség, hogy egy-két helyen mozgathatók a falak, például Vágásiéknál a gyerekszobában, hogy a stáb elférjen a kamerával. A fürdőszoba is "igazi", még mosógép is van benne, csak hát a tükör hiányzik. Ott egy lyuk van a falon. A kamera onnan készít felvételt, ha doktor úr borotválkozik.
Lenke néniék lakásában még tálaló is van, és tágasabb a konyha, s egy kis előszoba vezet Almáék külön hajlékáig. Itt a bútorok hagyományosabbak, az idősebbek ifjú korát idézik. A legtöbb tárgy a helyén van, keveset kell igazítani. Alkalmanként felszerelni csak a kozmetikai szalont kell, az amolyan pihenőszoba a stábnak. Forgatás előtt kerülnek ide a könyvek (Gábor Gábor ezzel is foglalkozik), s a kozmetikai cikkek. A Caola szponzorál, így az ő termékeiket kell jól láthatóan elhelyezni, de szponzor az Adidas és az ITT is, erre is vigyázni kell. Ha külső helyszíneken forgatunk akkor az valamivel nehezebb. Jó érzés volt, hogy az emberek szerették a sorozatot. Ha becsöngettünk egy idegen lakásba, virágot kérünk, s megmondtuk, hogy mire kell, örömmel segítettek."
A sorozat nemcsak a rendszerváltás társadalmi/szociológiai korrajza, de - egy-két külsős helyszíntől eltekintve - hű lenyomata a 80-as évek végi, 90-es évek beli panel-lakáskultúrának is.
Bár - gondolom a low budget miatt - nem állt rendelkezésre túl sok pénz a bebútorozáshoz (ahogy a való életben , életszerűségéhez nagyban az járult hozzá, hogy nem műtermi körülmények között vették fel a sorozat jeleneteit
A panellakások szűk konyháiból helyhiány miatt kispórolt ékezők a nappalik sarkába szorultak (két helyiség közti átjáró szigorúan boltíves ajtón keresztül vagy díszfüggönnyel leválasztva!), a házgyári környezetbe bevitt polgári bútorokról szinte ordított, hogy más környezetből jöttek. - nem mintha a sok elemesbútor nem lett volna kellően hulladék... az egyetlen praktikus (ám ettől függetlenül ronda) elem a beépített szekrény, ami jótékonyan szívta fel a faluról felköltözők szirszarjait.
A természet-fílinget a mérhetetlen mennyiségben beépített lakkozott falambériák próbálták becsempészni - kevés sikerrel -, de csak azt érték el vele, hogy az amúgy is kis helyiségekből, optikailag még kisebbek lettek.
Azt a depressziós egyen-tapétát, a ma már retrónak számító szoci ülőgarnitúrát senki nem sírná vissza, viszont a kiegészítők, kerámiák és lámpák a mai napig a gyűjtők legkeresettebb darabjai közé tartoznak.
A képek a hogyvoltblogról származnak. Köszönet értük.
ui.: amennyire egyes vélemények szerint Magyarországon nem történt meg a valódi rendszerváltás, megdöbbentő, de egyes panellakásokban még a mai napig láthatunk a sorozatban látottakhoz hasonló lakásbelsőket.
Kapcsolódó link: Ágy, Asztal, Tv Blog
Forrás: Ágy, Asztal, Tv Blog
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez