Cannes-i Filmfesztivál legfontosabb eseményei
A Cannes-i filmfesztivál története, legfontosabb eseményei:
1939-ben a francia kormány elhatározta, hogy Franciaországban nemzetközi filmfesztivált rendeznek, melynek helyszínéül Cannes városát választották, ehhez képest, az első Cannes-i Filmfesztivált mégis 1946. szeptember 1-jén nyitották csak meg a nagyközönség előtt.
Mivel a megnyitó napján tört ki a II. világháború, a szervezők előbb arra gondoltak, hogy a hivatalos megnyitót elnapolják szeptember 10-ére, majd, „ha a helyzet nem súlyosbodik”, 1940 februárjára. A halasztás végül is a háború utánig tartott.
A II. világháború után Charles de Gaulle kormánya, az Oktatási Minisztérium, a Külügyminisztérium, valamint a Nemzeti Filmközpont (Centre National de la Cinématographie) közös védnöksége alatt újra elővette a rendezvény tervét, s azt 1946 őszén, Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál néven, meg is valósították.
1946 szeptember 20-án a háború utáni első jelentős nemzetközi kulturális eseményként megnyitották végül a Cannes-i Filmfesztivált. A következő években, azaz Az 1948. és 1950. évi fesztiválokat pénzügyi problémák miatt nem tartották meg. A további súrlódások elkerülése végett 1951-től az állandó szeptemberi időpontot áprilisra módosították és ettől fogva mind a velencei, mind a cannes-i fesztivál nemzetközivé lett.
1960-ban először rendezték meg a fesztivállal párhuzamosan a Filmvásárt is - Marché du Film - néhány tucat résztvevővel, majd 1962-ben az A-kategóriás fesztivlok történetében először a Cannes-i Filmfesztivál hivatalos programjával párhuzamosan a francia filmkritikusok szindikátusa megrendezte a Kritikusok Hetét- Semaine International de la Critique - , melyen ettől kezdve válogatást mutattak be a világ minden tájáról érkező rövid- és játékfilmekből.
"Minden film szabadnak és egyenlőnek születik" - Pierre Kast rendező-filmesztéta kijelentésével, valamint Francois Truffaut és Jean Luc Godard vezetésével a Filmrendezők Társasága megrendezi a hivatalos programmal párhuzamosan a versenyek és díjak nélküli Rendezők Két Hetét, ahol "cenzúra és diplomáciai megfontolások nélkül" mutatattak be válogatást a világ filmművészetének újdonságaiból.
1972-ben a fesztivál programjának összeállításáról elsőízben dönt válogató bizottság, felváltva ezzel az addigi gyakorlatot, miszerint az egyes országok saját döntésük alapján küldenek filmeket a fesztiválra.
1998-ban Abbas Kiarostami és Martin Scorsese tiszteletbeli elnökségével a fesztivál új hivatalos programjaként megnyílik a Cinéfondation, melynek célja, hogy a fiatal tehetségek bemutatkozási lehetőséget és támogatást kapjanak a munkájukhoz.
2007-ben a Cannes-i Filmfesztivál a nemzetközi filmszakma legjelentősebb eseményeként ünnepli a 60. születésnapját. A versenyprogramban 19 év kihagyás után kap meghívást magyar rendező- Tarr Béla, A londoni férfi című filmjével.
2010-ben mutatkozik be először a Hungarian Short Film Agency (HSFA), melynek célja a magyar rövidfilmek képviselete a nemzetközi filmes vásárokon.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez