Arany hajzuhatag
Mostanában talán azért is, mert a természetes szőkék jobbára az északi országokból valók, ahol nagyobb a szexuális szabadság. Ezért az olasz vagy francia férfiak úgy vélik, a szőkéknél jobbak a kilátásaik, mint a barnáknál, akiknek jó része mélyebben ragaszkodik a tabukhoz és a hagyományokhoz. Nem mindig volt ez így. Régen inkább a sötét hajú szépségeket tartották érzékinek. A Bibliában szereplő nők sötét hajúak, az Énekek éneke is hollófekete fürtű leányról szól. A Biblia egyetlen szőke hősnője Bűnbánó Magdolna. Múltjából ítélve ő sem lehetett önmegtartóztató természetű. De aztán, mint Lukács evangélista költői szavaiból tudjuk: megbánta bűneit, és dús szőke hajával törölte meg Jézus Krisztus lábát, miután megkente illatos olajokkal. A hajfestés először a velencei nők körében terjedt el. Különleges hajvizekkel szőkítették sötét hajukat: így festette le őket Tiziano. Persze már a régi rómaiak is ismerték a hajfestést, de a „flava coma” (szőke hajzat) kifejezéssel főként feslett életű nőkre vagy ferde hajlamú férfiakra utaltak.
A természetes szőke hajszín csak az északi tájakon volt gyakori, legalábbis ezt tükrözik az északi mesék és legendák. Az aranyhajú tündérnek képzete Grimm és Andersen meséi nyomán terjedt el. a Jancsi és Juliska című mese kis hősnőjét is mindig szőkének képzeljük. Ha szemügyre vesszük a mai statisztikákat, azt látjuk, hogy a földünkön élő nők 52 százaléka sötét hajú. Afrikában és Ázsiában a sötét hajúak aránya 90 százalék. Természetes szőkék főként Észak- Európában, az Egyesült Államokban és Ausztráliába élnek. Nem mindenki tudja azonban hogy a természetes szőke nőknek két alapvető típusa van. Az egyik az úgynevezett velencei szőke: a kissé vöröses szőke hajú, finom porcelán bőrű nők tartoznak ebbe a típusba. Velencében sétálgatva ma is sokat látni közülük, és őket láthatjuk Tiziano, Tintoretto, Tiepolo festményein. Miért éppen Velencében alakult ki ez a típus? Mert Velence, legalábbis a velencei társadalom arisztokratikus rétege, évszázadokig zárt közösséget alkotott. Hasonlóak az írországi szőkék, ahol ugyancsak zárt közösségben élt a társadalom. A vöröses hajú, zöld szemű ír nők jellegzetes képviselője Maureen O’Hara, az egykori filmsztár. A másik szőke típus a tulajdonképpeni „igazi” szőke: a német és skandináv nők. Hajuk nem vöröses árnyalatú, bőrük világos, de nem annyira kényes és finom, mint a velenceieké. Az északi emberek hidegebb éghajlathoz szoktak, bőrük kevésbé száraz, jobban bírja a napot, a hideget, a szelet és tovább megőrzi rugalmasságát.
Egészen más kérdés persze a festett szőkéké. Sok dél-olasz nő, akinek a férje Svájcban vagy Németországban vendégmunkás, szőkére festi a haját, mert úgy érzi,így könnyebben versenyre kelhet az északi vetélytársnőkkel. Még a néger nők között is akad olyan, aki szőkére festeti a haját. Az előrelátó mamák kislányuk haját már 4-5 éves korban elkezdik „bemosni”. A felserdült lány aztán választhat az éppen divatos szőke árnyalatok közül: mézszínű, aranyszőke, hamvasszőke, búzaszőke, platinaszőke. De vajon miért festeti olyan sok nő szőkére a haját? Csak azért, mert a túlsó parton minden szebb? Mert mindenki szeretne személyiséget cserélni? A sötét haj a hétköznap, a szőkeség a kaland? Vagy más, öntudatlan mechanizmusok is szerepet játszanak? Miért szeretik a férfiak a szőke nőket? Antonio Miotto pszichológus professzor szerint a férfiak szeretnek könnyen elérhető célt találni, hogy férfiasságukat bizonyítsák. Régi mítosz, hogy a szőke nő szelíd és engedékeny, míg a barna vagy fekete nő szeszélyes, kiszámíthatatlan, sőt agresszív. A szőke nőn könnyebb uralkodni, legalábbis ez a férfias illúziója.
És miért akar annyi nő, főleg Olaszországban, mindenáron szőke lenni? Az a válasz túl egyszerű, hogy a divatnak engedelmeskednek. Nehezebb kérdés, hogy miért teszik. Ha elfogadjuk Antonio Miotto fejtegetését: talán azért, mert öntudatlanul túl akarnak járni a férfi eszén, szelíd szőkének tettetik magukat, hogy elcsábítsák a csábítót. Persze akad azért ennél kézenfekvőbb magyarázat is. A szőkéknek ugyanis az öltözködés és az arcápolás terén”mindent szabad”. A szőke nőnek minden szín jól áll, arckikészítéshez, szemfestéshez bármilyen színt felhasználhat, ruhája színe a napszak vagy akár a lelkiállapota szerint. A festett hajú nők csak a szőkeség előnyeit élvezik a valódi szőkék viszont a szőkeséggel párosuló hátrányokat is kénytelenek elviselni. Bőrük gyakran száraz és ráncosodásra hajlamos. Ezért azt az időt, amit a hajfestésen megspórolnak, tanácsos bőrük ápolására fordítaniuk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez