A tíz legjobb sci-fi szerző. Második rész
VII. Zsoldos Péter
A magyar tudományos-fantasztikus irodalom talán legérdekesebb karaktere Zsoldos Péter. "Civilben" a Magyar Rádió zenei szerkesztő riportere volt, íróként tökéletes ellentéte Nemere Istvánnak, hiszen mindössze hat regényt, illetve egy Muszorgszkijról szóló életrajzi regényt jegyez. Mégis ez a fél tucat mű a mai napig meghatározó a magyar sci-fi irodalom terén. Klasszikussá váló trilógiájában (A Viking visszatér, A távoli tűz, Az utolsó kísértés) nem egyszerűen az idegen civilizációk közti problémákat mutatja be, hanem a társadalmak közti feszültségek lehetséges okait is. A mély tartalom miatt lettek könyvei és ő maga is klasszikus. A róla elnevezett díjat minden évben a legjobb sci-fi regénynek, illetve novellának ítélik oda. Zsoldos Péter 1997-ben hunyt el.
VIII. Lőrincz L. László
Lőrincz L. Lászlónál nem sok ember sokoldalúbb. Az írói munkássága mellett többek között a tibeti és mongol nyelv és kultúra részletes ismerője, az MTA Orientalisztikai Munkaközösségének tagja, a Kelet Kutató Intézet tudományos munkatársa. 1967 óta a nyelvtudományok kandidátusa. Tudományos területen több mint száz cikke jelent meg a mongol nyelv és folklór területéről. Írói pályafutását a hetvenes években ifjúsági regényekkel kezdte, népszerűségét viszont a nyolcvanas években a tudományos fantasztikus regényeivel és a Galaktikában megjelent novelláival szerezte.
IX. Anthony Sheenard - Szélesi Sándor
A tanár végzettségű szerzőnek – rövid újságíráskodás után – választania kellett a sci-fi és a katedra között és végül az írás mellett döntött. Döntése helyessége azóta többszörösen bebizonyosodott. 1998-ban megkapta a Zsoldos Péter díjat az előző évben megjelent Városalapítók című regényéért. A sci-fi mellett több fantasy regényt és thrillert is írt. A tanítás (Veszprém) és az újságírás (Kaposvár) után Budapestre költözik. Fonyódi Tiborral együtt egy ősmagyar kalandregény sorozatot jelentetnek meg. A 2000-ben elkezdett Mysterious Universe sorozatot ugyancsak Fonyódival (Harrison Fawcett) együtt jegyzik. 2005-ben a sorozat újabb darabja, a Sötétség előtt kapott ismét Zsoldos Péter díjat. Az Európai SF Társaság (ESFES) 2007-ben a a legjobb európai sci-fi szerzőnek választotta.
X. Kuczka Péter
Utolsó szerzőnk nem is annyira alkotóként jelentős, mint inkább irodalomteremtőként. A magyarországi tudományos - fantasztikus irodalom szervezeti hátterének megalkotóját tisztelhetjük benne. Kuczka a második világháború után kezd el írni, író, költő, műfordítóként lesz jelentős. Az 1956-os eseményekben tevékenyen részt vesz, tüntetéseken, illetve több politikai szervezet felállításában segédkezik. Emiatt indexre kerül (nem jelentheti meg műveit), ami alól csak 1964-ben szabadul fel. Kirekesztettségének köszönhetően, az akkoriban még gyerekcipőben járó, és perifériára szorított tudományos - fantasztikus irodalomban kaphat helyet. A hatvanas évek végétől szerkeszti a Kozmos Fantasztikus Könyveket, melyben hazai, angolszász és szovjet szerzők művei jelentek meg, igen magas színvonalon. 1972-től alapító szerkesztője a Galaktikának egészen 1995-ig, amikor igen váratlanul megszűnik az újság. Legnagyobb példányszáma 90. 000 volt, ami a világ egyik legjelentősebb sci-fi antológiájává emelte. A Galaktika jelentősége (akárcsak a Kozmosnak) abban állt, hogy Kuczka szerkesztői alapelvei közé tartozott, hogy szigorúan kerülte a ponyvát. A folyóiratban csak igényes, nívós munkák jelenhettek meg. 1999-ben halt meg.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez