A gyémántok királynője
A hagyomány szerint a kő a mogul trónt díszítő madár egyik szemét ékesítette, de Nadir hiába kereste. Egy háremhölgy árulta el Nadirnak a titkot: Mohamed szultán a turbánjában őrzi a kincset. Nadir furfangos módon szerezte meg a gyémántot. Óriási mulatságot rendezett a szultán tiszteletére, ahol azt javasolta: barátságuk megpecsételéséül cseréljék ki turbánjaikat… Amíg Mohamed elveszett kincse felett kesergett, Nadir a sátrában elámult a gyémánt különös fényétől. Meglepetésében csak annyit mondott: Koh-i noor. Ami annyit jelent: a Fény Hegysége.
Férfi nem érhet hozzá
A Kohinoor gyémántot először 1304-ben említik írásos források. Ekkor még 186 karátos, oválisra csiszolt kő volt, és a mogul birodalomból került a perzsákhoz. Amikor Nadir sahot kivégezték, leszármazottai igényt tartottak a drágakőre, de a kereskedő céhek hadisarcként megtartották maguknak, majd 1849-ben Viktória királynőnek ajándékozták. A királynő a Kohi-noort eredeti formájában mutatta be az 19851-es londoni kristálykiállításon, ahonnan a legtöbb kíváncsi látogató csalódottan távozott. Ugyanis sokkal fényesebbnek és nagyobbnak képzelték a követ. Viktória később az eredeti gyémántból kisebb, fényesebb követ csiszoltatott.
1937-ben, amikor Erzsébet királynő koronázására új korona készült – amelyet több mint 2800 gyémánt díszit -, a híres Kohinoor lett a korona fő ékessége. A gyémántokat Erzsébet az édesanyjától örökölte, aki a Kohinoort addig brossként, a többi apróbb drágakövet pedig karkötőként viselte. A legenda szerint a Kohinoor szerencsétlenséget hoz, ha férfiruhát díszít, ezért a gyémántot csak a királyi család nő tagjai hordhatják. A gyémánt ma 108, 93 karátos, és londoni Tower földalatti kiállítótermében látható.
Csodás varázserő
A gyémánt különös jelenség. Sejtelmes csillogása rabul ejti az embereket, keménységével semmi sem vetekedhet. Talán ezért is vált a szerelem szimbólumává. Hihetetlen, de a gyémánt a legegyszerűbb drágakő: csak szénből áll, a grafittól csupán az atomok kötésében különbözik. Keménysége miatt kizárólag másik gyémánttal csiszolható.
Kezdetben varázserőt tulajdonítottak a drágakőnek, mert a hiedelem szerint elűzi a gonosz szellemeket. A csiszolatlan gyémántok a híres lovagok páncéljait ékesítették, a metszettek pedig kizárólag az uralkodókat illették, tulajdonosuk erejét és hatalmát voltak hivatott hangsúlyozni. A gyémánt a 15. században vált a szerelem jelképévé; az osztrák Maximillian főherceg volt az első, aki gyémántgyűrűvel jegyezte el a burgundiai Mary hercegnőt.
A világ híres gyémántjai
Cullinan:
Megtalálásakor több mint 3, 000 karát súlyú volt. I. Edward angol király vágatta 9 nagy és 96 kisebb kővé.
Afrika Csillaga:
A világ legnagyobb csiszolt gyémántja, a brit koronázási ékszerek része.
Nagymogul:
Arról a Sah-Jahan nevű nagymogulról kapta a nevét, aki elhunyt feleségének felépítette a Taj Mahal mauzóleumot. A 800 karátos kőnek mára nyoma veszett.
Orloff:
A megtalálásakor csaknem 300 karátos gyémántot a moszkvai cári kincstárban őrzik. A mondák szerint a drágakő egy istenség szemeként díszelgett egy templomba, ahonnan egy francia lopta el.
A Bálvány Szeme:
A legenda szerint egy kasmír sejk ezzel a tojás nagyságú, 70 karátos gyémánttal váltotta ki a lányát a török szultán fogságából.
Regent:
A 400 karátos követ egy indiai szolga találta. Tulajdonosai között volt egy angol miniszterelnök, majd az orléans-i herceg, később XV. Lajos koronáját ékesítette. A francia forradalom után Napóleon a kardja markolatába építette. Ma a Louvre-ban látható.
Blue Hope:
Valaha XIV. Lajos tulajdona volt, és hivatalosan a Korona Kék Gyémántja elnevezését viselte. A francia forradalom után először az angol Hope családé lett, de a kő szerencsétlenséget hozott minden tulajdonosára. Ma Washingtonban tekinthető meg.
Sancy:
Az 55 karátos követ a burgundi herceg egy csatában elveszítette. A francia török nagykövet többször kölcsönadta III. Henriknek, aki kopaszságát eltakaró kalapjába rakatta. A gyémántnak a 18. században nyoma veszett.
Taylor-Burton:
A csaknem 70 karátos, kagyló alakú gyémántot egy árverésen a New York-i Cartier vette, megy, majd Richard Burton kedveskedett ezzel az ékszerrel feleségének, Liz Taylornak. A színésznő 1979-ben hárommillió dollárért adta el a követ, de a potenciálisvásárlóknak már a megtekintéséért is több mint kétezer dollárt kellett fizetniük.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez