Tíz ok, amiért sírhat a baba
6. Beszorult egy büfi: az evés alatt igen sokmennyiségű levegőt képesek lenyelni a babák, ami ha nem tud távozni megfelelően a pocakból, akkor bizony meggyűlhet vele a baja mamának és babának egyaránt. Étkezés után mindenképp szánj időt a megfelelő büfiztetésre, hogy a gázok kellő mennyiségben tudjanak távozni. Sokszor ez a pillanatnyi kis segítség azonnal megoldja a problémát. Ha cumisüvegből etetjük a picit, ma már lehet kapni olyan cumisüvegeket is, melyek az étkezés közben kiszorítják a felesleges levegőt az üveg aljáról- ezzel is hozzájárulva, hogy minél kevesebb levegő kerüljön be a szervezetébe
7. Túl melege van, vagy fázik: a babák öltöztetésével kapcsolatban azt javasolják, hogy amíg egészen picike érdemes éppen csak egy réteggel több ruhát ráadni, mint amit saját magunkon hordunk. Azért persze nyáron a 38 fokos melegben ne öltöztessük bundába – az időjárást mindig vegyük figyelembe! A kicsik kevésbé panaszkodnak, ha melegük van, inkább akkor sírnak többet, ha épp fáznak. Lehet, hogy miközben pelenkázzuk, és a popsitörlő nedves és hideg anyaga hozzáér a bőréhez, akkor kezdd bele egy erőteljesebb sírásba, de ez hamar el is múlik, amint visszaöltöztettük.
8. Azt akarja, hogy foglalkozz vele: hihetetlen, de már egészen picinek is képesek „unatkozni” és számukra az okoz örömet, ha foglalkozzunk velük, beszélünk hozzájuk, vagy csak épp fölé hajolunk és rámosolygunk. Ha elkezdesz beszélni hozzá, magadhoz öleled, hogy hallja a szívhangodat, minden bizonnyal hamar megnyugszik majd.
9. Jön a foga: a fogzás nagyon fájdalmas tud lenni, egészen 4 hónapos kortól 2 éves korig nő ki az összes fogacska, ez idő alatt bármikor megkezdődhet a fogzás a babáknál. Mindaddig nagyon érzékeny és fájdalmas a folyamat, amíg a fog át nem töri az ínyt – ez az íny előzetes duzzadtságával és kifehéredésével jár együtt- majd mikor áttörte, már zavartalanul bújik ki a fogacska többi része. A fogzás leginkább az éjszakai órákban tud erőteljesebben fájni, ilyenkor nehezen, vagy egyáltalán nem tud elaludni a gyermek. Gyógyszertárakban lehet kapni lidokain alapanyagú zsibbasztókat melyek az adott területre bekenve helyi érzéstelenítőként hatnak, így segíthetnek az elalvásban. Ezek a szerek általában cukormentesek tehát bátran alkalmazhatjuk őket.
10. Számos egyéb tényező lehet, amiért sírhat a gyermek, ilyenek még:
• Zavarja valami – sokszor eszünkbe sem jut, de a gyermekruhák címkéi ugyanúgy zavarhatják a kicsiket, és irritációt válthat ki a bőrükön, mint ahogy azt mi is tapasztaljuk a saját ruháinknál
• Nem érzi jól magát –ha sokat és hosszasan sír, érdemes ellenőrizni a hőmérsékletét, megnézni az orrát
• Unatkozik - nem szeretne a járókában, vagy a kiságyban lenni, szívesebben töltené a társaságunkban az idejét
• Biztos Hisztizik – fontos megjegyeznem, hogy egy újszülött csecsemő még nem hisztizik! Ha sír, érdemes körüljárni mi a sírás valódi oka!
Szerző: Mosolygóné D. Bernadett
Lektorálta: Bojti Andrea- gyermekpszichológus
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez