Titkok a legnagyobb ruhamárkákról, ahol vásárolsz
H&M
- A Hennes & Mauritz egy svéd multinacionális vállalat. A közhiedelemmel ellentétben nem 'háundem' a név kiejtése, mivel nem német. Svédül 'hóem' lenne, angolul 'éjdzsenem', magyarítva pedig 'háendem'.
- Az első boltjukat 1947-ben nyitották, ma már 53 országban vannak jelen, és nagyjából 116.000 embert foglalkoztatnak.
- Az alapító, Erling Persson, egy amerikai útja után álmodta meg az elfogadható áron történő tömegtermelést. Első, Hennes nevű boltja nevének jelentése nagyjából 'hölgyeknek' (for her), a férfiosztályt későbbi partnere, Mauritz Widforss álmodta hozzá, így lett teljes a név is.
- A tervezés és szervezés a svéd irodákban, a gyártás pedig 800 európai és ázsiai, nem integrált gyárban történik.
- A cég becsült értéke 12-16 milliárd dollár.
- A cég vezetőinek 74%-a nő.
- Ők találták ki a designer kollaborációk koncepcióját, 2004-ben debütáltak Karl Lagerfelddel, és a kollekció egy órán belül elfogyott. 2005-ben Stella McCartney, 2006-ban Viktor&Rolf, 2007-ben Roberto Cavalli, 2008-ban a Marimekko és Comme de Garcons, 2009-ben Matthew Williamson, Sonia Rykiel, és Jimmy Choo, 2010-ben Lanvin, 2011-ben Versace és Marni, 2012-ben Anna Dello Russo és Maison Martin Margiela, 2013-ban Isabel Marant folytatta a sort, és idén november 6-án érkezik Alexander Wang for H&M.
Kampányok és kollaborációk a múltból
- Ezen kívül a cég kollaborált Kylie Minogue-gal, Madonnával, Beyoncéval, és még egy Sims 2 játékhoz készített extension pack-hez is adták a nevüket.
- 2007-ben debütálták COS (Collection of Style) nevű márkájukat, ami a H&M-nél sokkal feljebb pozicionáltak, és csak 83 boltban kapható világszinten. A Monki, Weekday, &Other Stories, és Cheap Monday is a H&M Group tagja.
- 2009-ben indították online az azóta boltokban is kapható H&M Home otthoni kiegészítőmárkát, ez jelenleg Magyarországon is elérhető a Westendben.
- 2010 januárjában lebuktak, hogy New Yorkban egy hatalmas telephelyen vagdossák össze az el nem adott árut, hogy ne tudják újrafelhasználni, vagy rászorulóknak adni.
- 2011 és 2013 között számtalan rabszolgamunkával, és embertelen gyári körülményekkel kapcsolatos botrányuk volt, de addig nem voltak hajlandók semmit aláírni, amíg 2013-ban kettő gyár épülete is összeomlott, ebből az egyik egy nekik is dolgozó egység volt Kambodzsában. 2018-ra ígérték, hogy minden dolgozójuknak és bedolgozójuknak normális fizetést és munkakörülményeket biztosítanak.
- 2012-ben a H&M összesen 4.5 millió dollárt gyűjtött össze az UNICEF számára.
- 2013-tól bevezették, hogy a boltokban leadott használt ruhákért ajándékkártyát kaphatnak a vásárlók, ezeket a ruhákat az I:CO nevű cég újrahasznosítja.
- A cég a világ legnagyobb organikus pamut felvásárlója, és 7.9 millió műanyag palackot hasznosítottak újra poliészterként az elmúlt évben.
- A Conscious Foundation alapítvány keretein belül 6.3 millió dollárt invesztáltak India és Bangladesh iparába.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez