Tényleg nem bűncselekmény az sem, ha a bántalmazó azt mondja, valami megtörtént, holott nem történt meg?
Jess Hill írta le a könyvében, a „Mert kihozod belőlem az állatot” című könyvében, hogy „Mert végül is az nem bűncselekmény, ha valaki azt követeli, hogy a barátnője ne találkozzék többé a családjával. Nem bűncselekmény előírni neki, mit vegyen fel, hogyan takarítson, vagy mit vásárolhat a boltban. Nem bűncselekmény bebeszélni az ember feleségének, hogy értéktelen, sem az, ha olyan a légkör, hogy a nő nem meri egyedül hagyni a férfit a gyerekekkel. Nem bűncselekmény az sem, ha a bántalmazó azt mondja, valami megtörtént, holott nem történt meg, sőt annyiszor elmondja, hogy az áldozat már azt sem tudja, mi a valóság és mi nem az. Nem lehet vádat emelni valaki ellen, aki az egész családját az áldozat ellen hangolja. És mégis, ezek a kontrolláló viselkedésformák jelentik a vészcsengőt a családon belüli emberölés előtt.”
A fizikális erőszak nem alapvető része a verbális bántalmazásnak, viszont magasabb százalékban sajnos, a vége öngyilkosság, vagy gyilkosság lesz. A fiatalok körében az öngyilkosság aránya elég ijesztően stagnál, sőt évről-évre mindig növekszik egy kicsit. Általában kiderül, hogy a háttérben lelki bántalmazás húzódik meg, vagy családon belüli erőszak. Verbális bántalmazás az is, ha folyton csak a negatívat hallod magadról: hogy mennyire rossz vagy, szánalmas, ronda, ostoba, szerencsétlen, és hogy egyáltalán semmire sem fogod vinni az életben. A tinédzserek körében minden harmadik fiatal ki van ezeknek a bántalmazó szavaknak téve. Verbális bántalmazásnak számít a szeretetnélküliség, a biztonság nélküli élet, de az is, ha már a szeretet átesik a ló másik oldalára, és a ragaszkodásunkkal, a látszólagos nagy szeretetünkkel megfojtjuk a másik embert. Bántalmazásnak számít az is, ha megpróbáljuk irányítani a másik életét, mert azt tartjuk, hogy mi sokkal jobban csinálnánk helyette az életét, és amúgy is nekünk több tapasztalatunk van az életben.
- Volt olyan kapcsolatod, ahol nem érezted komfortosan magad, mégis maradtál, mert féltél, hogy mit fognak szólni mások?
- Volt már olyan kapcsolatod, ahol egy idő után észrevetted, hogy öntudatlanul is, de minden a másik emberről szól? Hogy nem szándékosan, de mindig úgy jön ki a lépés, hogy a saját elvárásaid és vágyaid és álmaid helyére a másik elvárásai, vágyai és álmai kerülnek?
- Volt már olyan kapcsolatod, amikor a másik négyszemközt mindig csak a rosszakat mondta a barátaidról, a családodról? Aki úgy viselkedett, mintha nem tudná elviselni, hogy másokkal is jóba vagy?
- Volt olyan kapcsolatod, akinél úgy érezted, hogy mindent is megtennél neki, és talán meg is tettél? Milyen volt akkoriban az önbizalmad, az önszereteted önmagad felé?
- A szüleid szeretete az irányodba: fullasztó olykor, vagy teljesen biztonságos?
- Érezted azt néha, hogy megfulladsz a családod körében? Mit csinálsz, mit mondasz akkor?
- Volt olyan társaságod, ahol olykor fullasztó volt a légkör, ahol a barátságos és szeretetteljes ugratások néhányszor átcsaptak igazi bántásokká? S amikor ezt szóvá tetted, vagy más szóvá tette a társaságból, akkor csak egy legyintés volt a válasz a többiek részéről?
- Mikor volt az első olyan pillanat, olyan emberi kapcsolat, amikor először érezted azt, hogy szereted a másik embert? Amikor először találkoztál a gyakorlatban is azzal a kifejezéssel, hogy „szeretet?”
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez