Sri Lanka - A fűszer, ami megízesít
Mindent kókuszból!
Ha valakinek Srí Lankán húsz kókuszfája van, akkor havi 300 dollárt is kereshet, ami itt egy jobb fizetésnek felel meg. A kókuszt elképesztően sokféleképpen feldolgozzák: azon túl, hogy naponta legalább egy litert főzésre, fogyasztásra használnak még akkumulátorok gyártásához is alkalmazzák, okókuszolaj lámpákkal világítanak a buddhista templomokban, de likőrt, brandyt is készítenek belőle. A másik nagy becsben tartott gyümölcs a világ legnagyobb gyümölcse, a jackfruit. Ennek fáit csak engedéllyel szabad kivágni, gyümölcséből gyógyszerek, krémek készülnek.
A teacentrum
Kandytől nem messze, magas hegyekkel körülvett lapos völgyben fekszik a teatermő vidék központja, Nuwara Eliya. A XIX. század közepéig sűrű erdővel benőtt, vadállatoktól nyüzsgő, lakatlan terület volt, mígnem egy híres vadász farmot alapított itt, hogy a hűvös klímájú területen meghonosítsa a szigeten addig ismeretlen zöldség- és gyümölcsféléket. A városka régebbi házai angol stílusban épültek, favázas falakkal, fehér kerítésekkel. Nuwara Eliya környékén egymásba érő teaültetvények között kanyarog az út. A földek nagyrészt állami tulajdonban vannak, a tea fontos bevételi forrás a mai napig. A gyorsan megnövő teacserjéket újra meg újra másfél méteresre metszik vissza, s hetente vagy kéthetente szüretelik, főleg az asszonyok.
Vendégmunkások exportja
Sri Lanka legnagyobb bevételi forrása a külföldön dolgozók anyagi támogatása az otthon maradottaknak. Ezt követi a textilipar (ruhagyártás), a harmadik a turizmus, a negyedik pedig a világhírű teakészítésből származó bevétel. A turizmusnak óriási a jelentősége, nem véletlen, hogy az idegenforgalmat veszélyeztető etnikai problémákat (tamil-szingaléz vallási-etnikai harcok) viszonylag határozottan és jól kezelte a kormány, és ma már nincsenek fegyveres konfliktusok.
Ázsia leghosszabb medencéje
Negombo üdülővárosának szállodákkal kísért homokos tengerpartján több csodálatos építmény közül válogathat az utazó. A lagúna mellett például egy pompás új resorto, a Jetwing Lagoon nyújtózik, amelynek ápolt kertjében káprázatos medence csalogat: állítólag ez Ázsia leghosszabb medencéje. Az „Úszom egy-két hosszt” kijelentés itt azt jelenti, hogy komolyabb edzésre készülünk…
A mangólevél városa
Colombo város neve a szingaléz ’kolamba’, azaz mangólevél szóból származik, és az ország ősi városaihoz képest rövid múltra tekint vissza, hiszen csak a XIV. században említik először a krónikák. A portugálok 1518-ban első támaszpontjukként építették az erődöt, őket a hollandok követték, akik a kórházat, a Wolfendahl templomot, a postahivatal épületét és a bazárt (Pettah) hagyták örökül az utókornak. Ők építették azt a hosszú központi csatornát is, amelyen ma is nagy hajóforgalom zajlik. A város legelegánsabb kerülete és középületei az angol gyarmatosítás idejében születtek.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez