Sri Lanka - A fűszer, ami megízesít
Barlanglakó szobrok
Az ősi városok egyik képviselője, Dambulla Aranytemplomával és harminc méter magas Buddha szobrával fogadja látogatóit. Persze ez egy csak „modern” templom, az igazi kincseket a hegy gyomrában, barlangszentélyeiben találjuk, de ide sok-sok lépcsőn kell feljutnunk. A Kr. e. I. században uralkodó Vattajamini Abhaya király trónra lépésekor menekülni kényszerült az indiai támadás elől, és rejtekhelyül a dambullai barlangokat választotta. Az ellenség kiűzése után fogadalomból alapította a barlangtemplomot, amelyet a későbbi évszázadok falfestményekkel és szobrokkal gazdagítottak. Az öt különálló barlangban közel 150 Buddha-szobor pihen. A Világörökségi védelem alatt álló terület megtekintésére elegendő két óra, mégis óriási élményt ad a barlangok felfedezése. A legnagyobb hatást a sziklába vésett, 47 láb hosszú fekvő Buddha tette rám, de ugyanígy lenyűgözőek a XV-XVIII. századból származó Buddha-szobrok és a freskók.
Útközben szinte kötelező megállni egy fűszerkóstolásra, hiszen mégiscsak a fűszerszigeten járunk. Srí Lankán sokféle fűszert használnak: méregerős chili paprikát, fahéjat, sáfrányt, szerecsendiót, kardamont, szegfűszeget, mustármagot. Matale fűszerkertjei és batikműhelyei egymást érik az út mentén, az egyiknél mi is megállunk. Helyi vezetőnk minden fánál, bokornál megáll, bemutatja az ismert és kevésbé ismert fűszereket: láthatunk kakaót, borsot, fahéjat és sáfrányt. Az egyik egzotikus fánál egy kis krémet vesz elő, majd a vádlimra keni. A sétánk vége egy gyógynövényes masszázs, amit a kertben kapunk. A masszázs előtt egy vizes ronggyal letörlik a lábamat, és a vádlimon lévő szőr fájdalommentesen eltűnik.
Sziklafellegvár
Sigiriya Sri Lanka szigetének közepén, egy természetes sziklatömb köré épült ősi település. Ide tartunk. De még mielőtt felfedeznénk ezt a világörökséget, elefántra szállunk. A dzsungelek királya az elefánt, amelyből Srí Lankán mintegy háromezer él vadon és több mint ezer háziasítva, munkaállatként. Kandy-től nyugatra, Kegalle mellett hozták létre Pinnewala-t, az elefántok árvaházát, ahol nem csak a kiöregedett „munkásokat”, hanem az árván maradt bébi elefántokat is gondozzák és nevelik. Délelőtt és délután két-két órára a szürke óriások birtokukba veszik a folyót, és önfeledt fürdőzéssel szórakoztatják ápolóikat és a turistákat.
De mi most házi elefántháton fedezzük fel Sigirya környékét, és innen, elefánthátról pillantjuk meg először a különös sziklát. A hatalmas, vörös vulkanikus tömb lélegzetelállító óriás kavicsként áll a széles zöld fennsík közepén. A sziklához simuló épületegyüttes a Kr. e. III. században a ma ismert legősibb Theravada buddhista iskola egyik központja volt. A település virágkora a jelenlegi kutatások szerint mindössze néhány évtizedig tartott a Kr. u. V. század végén, amikor ellentmondásos, viszályokkal teli időszakban királyi székhely lett. Misztikus hangulat lengi körül a vidéket, valószínűtlen keverékét alkotva szabályos emberi műnek és furcsa természeti képződményeknek. A világ egyik legősibb kertjében járunk. A hozzávetőleg egy kilométer széles, négyzetes parkot három oldalról sáncok, a negyedikről maga a nagy szikla határolja, mellyel szemben, a nyugati oldalon nyílik az erődítmény főbejárata. Innen a főtengelyben, a medencék kertjén át vezet az út a nagy szikla felé. A merőleges sétányrendszer átszövi a változatos alakú, beugrásokkal, szigetekkel, lépcsőkkel tagolt medencék rendszerét. A közeli víztárolóval összekötött földalatti vízvezeték-hálózat ma is működik. És innen már csak felfelé vezet az út. Az előttünk tornyosuló nagy sziklától a teraszok mesterséges támfalakkal emelkednek a fellegvár bejáratául épült, ma alig felismerhető oroszlánszájig. Sokan itt feladják a túrát, mert elfárasztja őket a sok lépcső. Összesen közel kétezernyi lépcsőt kell ugyanis megmásznunk, ha egészen fel akarunk jutni.
A szikla középmagasságában futó fal a történet szerint olyan simára volt csiszolva, hogy a király láthatta magát benne. Útközben egy spirállépcsőn a fal mögött egy különleges barlanghoz érünk. Egy 140 méter széles, 40 méter magas falfestmény részletei bontakoznak ki itt, mely eredetileg ötszáz, gyönyörűen festett női aktot, Apsara-t ábrázolt. A freskó nagy része mára eltűnt, de néhány, évszázadokig rejtve maradt alakja még megcsodálható. A nők más-más nemzet tagjai, de mivel festőjük nem járta be a világot, ezért minden alak egyforma, a kínai és az indiai nő is ugyanolyan, a különbség csak a ruházatukban keresendő.
Hamarosan feljutunk a citadellába, ami a legnagyobb élmény sri-lankai utamon. A sziklába vésett medencék ma már csak alig kiálló alapfalak merőleges vonalai, piramisszerűen csúcsosodó romok közt sétálunk fel és le. A romjaiban maradt hatalmas területet bejárva csak elképzelhetjük, mi állhatott itt, és milyen lehetett egykor, 20 évig királyként visszavonultan élni Sigiriya fellegvárában. Az 1500 évvel korábban uralkodó Kashyapa király palotájának maradványai ezek. A legenda szerint ellentmondásos személyének köszönhető itt minden, amit körültekintve fent és lent látunk. A hegy tetején állva a palota maradványai mellett a táj is lenyűgöző. Látni a sűrű erdőket, egy óriási Buddha szobrot, a hegyeket a távolban. Csak a tengert nem látjuk. Induljunk hát oda!
Tengerpart és főváros
Sri Lanka kulturális és természeti kincseinek felfedezése után mindenki a tengerpartra vágyik, ami itt nagyon sokszínű. Mi a legismertebb tengerparti nyaralóhelyet, Negombót kerestük fel, amely egy igazi halász- és üdülőváros képével fogadott. A szállodákkal szegélyezett homokos tengerparton a Jetwing, a helyi utazási iroda és szállodalánc több csodálatos szállodája is várja a látogatókat.
A sziget nyugati partján fekszik Colombo, a főváros, amelyre az utazásszervezők nem szánnak sok időt, nem véletlenül. A nyüzsgő nagyváros a maga modern épületegyütteseivel, és a keleti, valamint a nyugati világot vegyítő káoszával furcsa képet mutat. A fehérben pompázó toronyépületek, az angol gyarmati stílusban épült paloták, a bazárok, a szegénynegyedek, a buddhista, a hindu és a muzulmán templomok egyvelege adja a belváros színes forgatagát. Bár úgy tudjuk ez a főváros, idegenvezetőnk elmondása szerint az adminisztrációt a nagy forgalom miatt elköltöztették.
Izgalmas a város múltja, de a sziget sokszínűségéhez képest szürke és unalmas. Megfér itt sok minden: vallási központok, trópusi erdők, egzotikus növények és állatok, drágakövek, tea és persze a fűszerek. Aki ezekből bármelyikre vágyik, máris csomagolhat, Sri Lankában nem fog csalódni!
Srí Lanka Érdekes
Az öngyilkos apagyilkos
Kashyapa herceg Dhatusena király rangon aluli szeretőjétől született fia volt, aki fellázadt apja ellen, kincseit követelve. A király a legnagyobb víztározóhoz vezette, és így szólt: Ez minden kincsem! A herceg dühében elevenen a gátba falaztatta apját, elragadta a trónt és Sigiriyába tette át székhelyét. Féltestvére, a trónörökös Moggallana herceg visszatértétől való félelmében fellegvárat építtetett, minden kényelemmel felszerelt palotával. A harcra 22 évig várt, ekkor tért vissza elűzött testvére, Moggallana. Amikor Kashyapa harci elefántjával jobb kilátást indult keresni, serege tévedésből visszavonult. Kashyapa egyedül találta szembe magát testvérével, s ekkor tőrével elmetszette saját torkát.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez