Soha ne szégyenkezz az érzéseid miatt
Milyen jelekből ismerhetjük fel, a gyermekkori érzelmi elhanyagoltság hatásait a kapcsolatban?
- magányos vagy
- kerülöd a konfliktusokat
- felszínes témákról szólnak a beszélgetések
- hiányzik az érzelmi intimitás
- hiányzik a szenvedély
Meglehet, hogy csak a pár egyik tagja érintett, de az is lehet, hogy mindketten ugyanattól szenvednek. Ahhoz, hogy dolgozni tudjunk a kapcsolatunkon, ahhoz az kell, hogy egyikünk „felébredjen”. A hosszú utazás első lépése az, hogy igyekszünk minél több információt gyűjteni a témáról. Dr. Jonice Webb ebben kiváló segítőnk lehet. Mindkét könyve alapos, közérthető, gyakorlatorientált és empatikus. Valódi támasz a gyermekkori elhanyagoltsággal küzdők számára.
A szüleid életet adtak neked és felneveltek. Ám ez nem kötelez arra, hogy automatikusan pozitív érzelmeid legyenek irántuk.
Akkor sem ha a társadalom nyomása erős, akkor sem ha a környezeted is meg akarja szabni, mit kellene érezned. Ez a te életed. A te utad. Itt az idő, hogy te játszd a főszerepet. Fontos megértenünk, hogy a szüleinkkel való kapcsolatunkba nem csak nekünk kell invesztálnunk (ha kell egyáltalán), hanem nekik is. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy további sérelmeket okozzanak. Nem a mi hibánk, amit kaptunk-vagy nem kaptunk, de a mi felelősségünk kezdeni valamit ezzel az egésszel.
Nem kötelességünk megbocsátani, sem kapcsolatot tartani, sem odafordítani a másik orcánkat is (nehéz elképzelni egy narcisztikus szülőt, ha nincs ilyen tapasztalatod). A saját érzéseink, megérzéseink, testünk jelzései azok, amik számítanak. Határokat kell húznunk és folyamatosan dolgoznunk kell azon, hogy a legjobbat adjuk magunknak. Azt, amit talán soha nem kaptunk meg.
El kell gyászolnunk azt, ami sosem volt és már nem is lesz, meg kell küzdenünk a haraggal, az önzőség érzésével, a bűntudattal. Vagyis nem kell. Semmit sem kell. Élhetünk úgyis, ahogy eddig tettük. Lelkünk rajta. Kivéve, ha gyermekeink vannak. Mert akkor kötelességünk dolgozni magunkon, hogy ne adjuk tovább a nehéz örökséget, ami eddig a mi vállunkat nyomta.
Dr. Jonice Webb rendkívüli alapossággal írja le az érzelmi elhanyagoltság következményeit, mindazt, amit ha nem dolgozunk fel, automatikusan örökítünk tovább.
Az Ismeretlen érzelmek hatása a kapcsolatainkra egy gyakorlati útmutató, rendkívül értékes önsegítő könyv. Nincsenek benne üres frázisok, közhely puffogtatások. Őszinte, empatikus, logikus, jól érthető, jól alkalmazható, valódi mentsvára azoknak, akik a gyermekkori érzelmi elhanyagoltság következményeivel küzdenek.
Amint rádöbbensz, hogy mégsem vagy gyenge vagy sérült, könnyebben megtalálod a helyed a világban.
További írásaimat a Facebook oldalamon olvashatod.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez