Senki sem kapott védőoltást kudarcok ellen
Ki ne álmodozott volna még arról, hogy egy szép napon kiszáll abból a bizonyos mókuskerékből és a saját lábára áll? Helyfüggetlen életmód, az álmaink megvalósítása, korlátok nélküli élet és utazgatások minden mennyiségben. Valahogy így képzeli el az átlagember a mai szóval digitális nomádságnak nevezett újfajta szemléletmódot, életstílust, ha úgy tetszik, a teljes szabadságot. De hogyan érhető el mindez? Mi kell ahhoz, hogy valaki sikeres vállalkozóvá válhasson? És vajon tényleg minden arany-e, ami fénylik?
Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre adhat választ Dallos Zoltán: Alkalmazottból vállalkozó c. könyve, melyet volt szerencsém kézhez kapni nemrégiben. És, hogy spoilerezzek is kicsit így rögtön előre: nagyon megéri elolvasni mindenkinek, akinek szerepel a vágyai között a helyfüggetlen életmód megvalósítása, esetleg már kész tervekkel is rendelkezik a jövőjére nézve, csak szüksége lenne még néhány válaszra a "Hogyan?" kérdésében.
Azt gondolom, hogy nehéz ma már hiteles szakembert találni marketing és/vagy vállalkozás témában, hiszen a szakma rendkívül felhígult. Ma már az is tanítja, aki még sosem csinálta - szoktam mondani a tőlem megszokott szkeptikus stílusban. Nos, Zolival szerencsére teljesen más a helyzet. Ő végig is vitte azt, amiről beszél. És egyetlen percig sem akarja elhitetni senkivel sem, hogy könnyű lesz az út. Mert bizony azt a fajta szabadságot, amit egy saját vállalkozás vagy a szabadúszás nyújthat, nem adják ingyen. Ehhez semmiképp sem lesz elég, a csak képzeld el és sikerülni fog - féle nagyívű bölcsességek olvasgatása.
Alkalmazottból vállalkozó
Dallos Zoltán 33 éves korában lépett ki a klasszikus alkalmazotti szerepből, pedig saját elmondása szerint, azelőtt sem volt rossz sora, hiszen régióvezetőként dolgozott egy banknál. De,
"ha 29 évesen a kardiológián köt ki az ember a stressz miatt, akkor újra tudja értékelni, hogy biztos jó úton jár-e?"
A digitális nomádok közé sorolja magát, fő tevékenysége a stratégiai marketing, kommunikáció és hirdetéskezelés kisvállalatoknak, emellett rendezvényeket szervez és 2019 májusában megjelent az első könyve is: Alkalmazottból vállalkozó címmel. Saját történetén keresztül próbál segíteni mindazoknak, akik késztetést éreznek arra a bizonyos valami másra, ami túlmutat a szigorú keretek közé szorított alkalmazotti léten. Mert ahogy fogalmaz,
"Éppen azáltal tanulhatunk egymást történeteiből, hogy magunkra ismerünk bennünk."
Előnyök és hátrányok
Fontos megjegyezni, hogy a könyvnek egyáltalán nem célja degradálni az alkalmazotti létet (ahogy teszik azt nagyon sok másikban), hiszen Zoli is azokra a tapasztalatokra, kapcsolatokra tudott építeni, amit még abban a rendszerben szerzett. A nyitó fejezetekben rögtön ki is tér arra, hogy a vállalkozói létnek legalább annyi hátránya és buktatója lehet, mint hagyományosabb társának. Előbbi ugyanis, tényleg nem való mindenkinek.
Ha mérlegeltük a vállalkozóvá válás előnyeit -hátrányait is és még mindig amellett voksolunk, hogy ez az, ami kell nekünk, akkor keresni kezdhetjük a hogyan tovább? kérdésre adható lehetséges válaszainkat is, amihez remek gyakorlati példákat is találunk a könyvben. Például a SWOT elemzést, melynek segítségével feltérképezhetjük erősségeinket, gyengeségeinket, lehetőségeinket és természetesen az akadályozó tényezőket is.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez