Párkapcsolatok: Ketten nem járhatnak az úton
Nézzünk egy konkrét példát: egy házaspár esete. Az egyikük spirituálisan erősebb mondjuk taóval, buddhizmussal vagy keleti filozófiákkal foglalkozik. Sokat olvas, tanfolyamokra jár, érdeklődik a témában, hasonló gondolkodású emberekkel alkot közösséget. Alapvetően elveti a nyugati világ materializmusát. A másik fél pedig valamilyen üzletember, akinek nagyon is az anyagi materialista valósággal kell foglalkoznia. Közös céljuk – párkapcsolatuk kezdetén – hogy együtt boldogok legyenek, elkezdjenek egy életet megteremteni maguknak és vegyenek egy házat. Itt lehet az az eset, hogy a férj, az üzletember sokat dolgozik és elszáll. Már esténként és hétvégéken is csak az üzlettel foglalkozik, állandóan bent van a cégnél, keveset jár haza, elhanyagolja a feleségét. Ekkor a párja figyelmeztetheti, hogy túllőtt a célon, hiszen nem az angol koronázási ékszereket akarják majd megvásárolni csak éppen egy házat.
De ezt a célt jó lenne szeretetben, békében és nyugalomban elérni, amihez az kell, hogy a munka mellett többet legyenek együtt. Ekkor a férj lefékeződik, belátja ezt és újra a megfelelő mérettartományba kerül. Vagyis csak a közös élethez szükséges vagyoni helyzet kialakításáig végez erőfeszítéseket. A felszabaduló időt ezután, a szeretet erősítésére fordítja. Itt a közös cél mindenképpen összeköti őket. Bár nem ugyanazon az úton járnak, mert egyikük materialista a másik inkább spirituális, de mégis az irányultságuk közös, csak más eszközökkel haladnak a cél felé.
A feleség is elszállhat. Képes lehet arra, hogy egy idő után szeánszokra vagy úgynevezett szektákba járjon, mint a vadászkutya a nyom után, úgy lohol a megvilágosodást keresve, hogy már nem is látja mibe, hova keveredik. Kevesebbet van otthon, nem főz, mosogat vagyis nem a klasszikus feleség szerepben van, nem járul hozza a közös erőfeszítésekhez, az otthon melegének megteremtésével, mert ő már kívül került a közös család mérettartományán. Hirtelen ráébredt, hogy az egész emberiség szenved és hogy neki mindenképpen meg kell mentenie mindenkit. Vagy ha nem is az egész emberiséget, de legalábbis egy egész országot helyre kellene tenni, mert nem jó úton járnak. Ekkor a férj figyelmeztetheti, hogy ők közösen dolgoznak azért a családi házért és hogy pusztán spirituális lelkesedésből nem lehet téglát venni egy tüzépen sem. Ezen felül a megvilágosodást is jobb ha együtt érik el, közösen élik meg, úgy nagyobb a boldogság.
Az pedig, hogy egyből az egész emberiségen segítsenek vagy akár csak egy egész országon, nyilván meghaladja az erejüket, tehát az aktuális mérettartományukat. Azért írom, hogy aktuális, mert akár egy új Gandhi is lehet az illetőből. Megfelelő fejlődés és munka után, természetesen. Ekkor majd talán egy egész országot is megmenthet, de aktuálisan most még nem tart ott. A feleség megérti és visszatér a családhoz, de közben továbbra is keresi az ő saját, materializmustól távolabbi hitének megfelelő megoldásokat az élet kérdéseire.
Fontos, hogy ez nem lehet elnyomás egyik fél számára sem. Nem szabad a másikat céljai vagy elvei feladására kényszeríteni! Pusztán a számukra közös, helyes talajon való maradás a cél. Az oda-vissza húzásokban mindkét fél fejlődik, tanul valamit a másiktól és lassan, együtt egyre magasabb szellemi és anyagi (nem pénzügyi, csak materiális szempontú) szintre emelkednek. Az a bizonyos közös talaj, a mérettartomány egyre nagyobb, egyre szélesebb lehet számukra és ezzel egyre nagyobb és nagyobb biztonságot megteremtve.
EHHEZ NÉLKÜLÖZHETETLEN A FOLYAMATOS KOMMUNIKÁCIÓ!
Az, hogy közös célt hozzanak létre, hogy megegyezés legyen közöttük és csodálják valamint tiszteljék egymást. A csodálat és a tisztelet ellentétes polaritásán is remekül megmutatkozik ez a kettősség. A csodálat alapvetően egy elszálló, érzelmi megközelítés, míg a tisztelet egy racionális, gondolkodást és megismerést igénylő talaj. Ha ez megvan, együtt leküzdik az élet akadályait és nehézségeit. Együtt vannak. Ők egy pár. Boldogok. A mérettartományuk egyre terjed. Előbb csak ők boldogok, aztán az egész családjuk, környezetük. Majd segíthetnek más embereknek, egy városnak, talán egy országnak, esetleg még tovább.
“Neked kell annak a változásnak lenned amit a világban el szeretnél érni." / Mahatma Gandhi /
További írásaimat a Facebook oldalamon, valamint a honlapomon olvashatod.
A cikket írta: Kaszás Mike
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez