Oroszlán természetű énekesnőből így vált lázadó anyagtigrissé - Rihanna ismét megmutatta, hogy nem a kezdő ligában játszik
Napjainkban egyre több film-, és sorozat foglalkozik a feketék életével és egyre bátrabban és nyíltabban kezdik el kommunikálni azt, hogy milyen lehet nekik egy azért többségében fehérek lakta és vezetett társadalomban élni. A hétköznapi élet igyekezete mögött még nagyon is ott van az óvatosság, a félelem, hogy akaratunkon kívül ne legyünk előítéletesek és rasszisták. Jelenleg a Netflixen futó két igencsak népszerű Egy remek valaki című film, és a legfrissebb évadával mindenkit maga mögé taszító Ginny és Georgia az, ami próbálja elmagyarázni, hogy milyen színes a társadalmunk és milyen is valójában a különböző személyeknek egymás mellett élniük úgy, hogy mindenkinek megvan a saját magában hordozó traumája. De ott van a Kedves Fehér Emberek, ami nekem a 2021-es év egyik legcsodálatosabb és legizgalmasabb alkotása volt, ami javarészt egy feketék által lakott egyetemi kollégium hétköznapjairól szól, ahol felbukkan az is, hogy olykor ott is rasszizmust látunk, ahol valójában nincs is. Berögzödések. Önmagunk helyzetének el nem fogadása, amikor például félvérként azzal is szembesülsz, hogy valójában két világ között vagy: mindegyikből egy kicsi, és mégsem tartozol egyikhez sem.
Rihanna is mindig az a híres ember volt, aki már a kezdetek kezdete óta kiállt a feketék emberei joga mellett vagy épp alapjáratban a nők jogai mellett. Sosem rejtette el a véleményét, és igyekezett mindig helyesen dönteni. Ahogy a súlyosan beteg gyerekekért is létrehozott egy alapítványt 2006-ban, de az énekesnő egy adott időben nyíltan beszélt a Chris Brown-nal lévő kapcsolatáról, ahol a férfi bántalmazta őt. Ezek után az is kiderült, hogy Rihannának ez a viselkedés nem ismeretlen, hiszen a saját családjában is volt már erre példa: az édesanyját többször fizikálisan bántalmazta az édesapja. Ilyen környezetben nőtt fel a most 35 éves énekesnő.
Bántások, kirekesztés, évek óta cipellő traszgenerációs traumák, fizikai és verbális bántalmazások, önkeresés, önérvényesítés. Elfelejteni azt, hogy a másiknak több a lehetősége a világban, több minden alapi jogon megilleti csak azért, mert fehérnek született.
Ha ezek után a mostani kapcsolatára nézünk, azt látjuk, hogy a vadóc, olykor naivnak tűnő királylányból egy erős, megingathatatlan, öntudatos dívává cseperedett. Aki legtöbbször nem csak eljátssza az erős személyiséget, hanem valójában az. Aki mögött ott egy támasz, és a támasz mellett tökéletesen megnyugodott anyatigrissé tudott válni. Aki eddig a feketék joga mellett kiállva utasította el mindig a Super Bowl-t, és most így vagy úgy, de ugyanezért fogadta el.
Csak úgy tudunk egy helyzetben kiállni valamiért és akár valós véleményt mondani, ha bemegyünk a pálya közepére. Kívülállóként még senki nem szerzett labdát, és ezt Rihanna anyaként tapasztalja meg a legjobban: rajta is múlik, hogy a fia ki és mi lesz a társadalomban. Rajta is múlik, hogyan neveli a fekete identitással rendelkező fiát: elfogadónak, aki tisztában van a helyzetével és mégsem riad meg, vagy olyan személyt, aki csak nagy nehezen lép majd ki a skatulyákból. Ha egyáltalán ki lép belőle.
A saját nézőpontunk nagyon is sokat tesz ahhoz hozzá, hogy a világban mi történik.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez