Olvass az emberekben, mint a könyvben
A belső gyermek
Róla manapság már elég sokat hallani hálaégnek'. Ő az, aki hevesen hisztizni kezd egy vitában. Jól érezzük, hogy a velünk szemben álló ember úgy viselkedik ilyenkor, mint egy óvodás. Nem a felnőtt énjével, hanem a belső gyermekével vitatkozunk éppen.
Ha az illető hirtelen dühösnek, megbántottnak, védekezőnek vagy sértettnek érzi magát, az arra utalhat, hogy valamilyen érzékeny pontra tapintottál rá. A tudattalan - legyen ez az árnyék vagy a belső gyermek vagy mindkettő - valahogyan aktiválódott.
Mindezek ismeretében tovább haladhatunk a motivációs tényezők vizsgálatában. A továbbiakhoz szükségünk lesz az öröm elvének ismeretére. Az öröm elve lényegében azt mondja ki, hogy elménk mindent megtesz azért, hogy örömet érezzen és elkerülje a fájdalmat. És
- az agyunk ugyanúgy örömnek érzékel mindent, a finom sütit és a kábítószert is,
- az emberek keményebben dolgoznak azért, hogy elkerüljék a fájdalmat, mint azért, hogy örömet szerezzenek,
- az örömről és a fájdalomról alkotott elképzeléseink erősebb mozgatórugók, mint a tényleges dolgok,
- az öröm és a fájdalom az idő múlásával változik,
- az érzelem legyőzi a logikát
- és a túlélés mindent felülír.
Az öröm - fájdalom dinamikától eltérően cselekvőket Maslow szükséglet piramisának megismerésével érthetjük meg (részletek a könyvben). Mindezek után érdemes az ego nyomába eredni, hiszen mindent elkövet, hogy megvédje magát. Másokkal szembeni viselkedésünk gyakori kiváltó oka ez. A védekezési mechanizmusok behatóbb tanulmányozásával jobban megérthetjük, ki - mit - miért csinál.
És ha ez a nagy halom ismeret még mindig nem elégített volna ki bennünket, mindenképp szerezzük be Patrick King Olvass az emberekben, mint a könyvben c. kötetét. Rendkívül részletes képet kaphatunk arról, hogy mi motiválja a viselkedésünket és, hogy miképpen láthatunk bele kicsit jobban embertársaink belső világába. Nem beszélve arról, hogy a könyvben betekintést kaphatunk a hazugságvizsgálat rejtelmeibe is (igen, szándékosan hagytam a legvégére a legjobbat - a szerk.). De még mielőtt nagyon elbíznánk magunkat az új ismereteink birtokában, jó, ha tudjuk, hogy legyünk bármilyen gyakorlottak is embertársaink viselkedésének elemzésében, az emberismeret terén nincsenek garanciák.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez