Nem kell, megütnöd, hogy verj – a verbális agresszióról
Minden áron keresem a másik érzelmeinek indokát és magyarázatát, és azt vettem észre, hogy sokszor az fél jobban, aki üvölt. Annak fáj jobban az élet, aki kiabál. Az bántódik jobban, aki a másikra rázúdítja szitkait. Hiszen aki nyugodt, nem billen ki, nem akar szavakkal illetni, aki nyugalomban van, hallgat és figyel. Úgy tanultam meg kezelni az engem ért vádakat és verbális agressziót, hogy mögé néztem a szavaknak és sok esetben azt találtam, hogy én csupán az eszköz voltam a levezetésre, és nem az indulatok címzettje. Vevő voltam, mert érzékeny vagyok, vagy közel vagyok, de nem nekem szólt az adás.
Sokszor a szavak igazi címzettjeihez el sem jutnak a sértő szavak. Azok kapják, akik a legkevésbé érdemelnék meg. És számos esetben maga a feladó a címzett. Mert amit tükörként tartok a másik felé, az a másikat bántja, ha ezzel felpiszkálom a haragját, csupán azzal, hogy én általa vágyott vagy nem vágyott módon létezem, vagy emlékeztetem őt valamilyen korábbi sérelmére. Ha a szavak mögé nézek, sokszor látok szomorú történetet, vagy sérült lelkeket, akik azért kiabálnak, mert a lelkük megszólalni sem mer, csak a tehetetlen indulat tör utat magának. A sokszor elszenvedett tehetetlenség új közegben robban ki, de hidd el – a sajátjában néma marad a szív.
Nem mondom, hogy elfogadandó viselkedés, hogy méreggel itatott szavakon nőjünk fel, dolgozzunk, beszélgessünk, kommunikáljunk egymással, hogy ez a méreg aztán belülről fertőződjön el lelkünkben, csupán az első sokk után mindig figyeljük meg, ki az, akitől kapjuk a szavakat. Sokszor beigazolódik, hogy nálunk sebesebb lélek az, aki oszt. Megvédhetem magam szavakkal, de inkább csendben kezelem a bántó stílust. Nyugodtan, ahogy az eleven gyermekekhez beszélek. Mert nem nekem szólnak a szavak. Sosem nekem. Az én lelkemhez nem ér el a bántás, ha érzem, hogy csupán csatorna, egy antenna, egy katalizátor voltam. Én csak közvetítem. Az üzenet előbb-utóbb úgyis visszajut a címzettjéhez. Mindig remélem, hogy időben és felismerésben részesül.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez