Mindig kedvesnek lenni másokkal? Csak a tökéletesség elfogadható?
Néhány gyakorlati tanács
0. A változás akkor fog menni, ha elérkezett a pont, amikor már eléggé rossz ahhoz, hogy ezt így tovább ne akarjuk. Erre az érzésre "felülve" indulhatunk el. Adjunk időt magunknak, szerelkezzünk fel türelemmel és kitartással.
1. A kifelé irányuló figyelmet kezdjük el befelé fordítani. Az a tapasztalatom, hogy aki sokat figyel kifelé, először meg kell tanítani a befelé látásra. Másként, mint korábban.
Megismerni valódi gondolatainkat, érzelmeinket, reakcióinkat, vágyainkat, értékeinket, erősségeinket, hiedelmeinket, ez a kulcs.
További gyakorlat: még mielőtt automatikusan igent mondanánk valamire, kérjünk egy kis időt és tegyük fel magunknak ezeket a kérdéseket.
„Mit is érzek valójában? Mit is szeretnék tenni? Mihez volna kedvem?” Legyünk őszinték magunkkal, barátkozzunk az igen helyett a NEM szóval, és egy a legkisebb kockázattal járó helyzetben próbáljuk is ki. Figyeljük meg, hogy nem történik katasztrófa. Mi lehetne ez a próbahelyzet?
2. A negatív érzéseink a segítőink. Félelem, harag, indulat, csalódottság, bűntudat, és a fájdalmaink is mi vagyunk, sőt, segítő jelzéseket adnak számunkra. A megjelenő harag vagy düh azt is jelentheti, hogy határainkat éppen átlépik, megsértik.
Kezdjük el megélni ezeket az érzéseket, próbáljuk megnevezni, beazonosítani őket. Majd, ha ez az érzés már nem olyan erős, próbáljunk meg „felülről” ránézni: mik voltak a kiváltó okok, mi a mi szerepünk a helyzet kialakulásában, milyen összefüggéseket látunk felülről? Mit kellene tenni? Ha így teszünk, kibontakozhat egy új megoldás és nem lesz szükségünk az energiarabló elfojtásra.
3. Kedvesség önmagunkkal. A saját magunkkal szembeni kritikus gondolatok helyett az egészséges önérvényesítés jegyében, hozzuk fel magunkat a fontossági listánk első helyére. Ezt a lépést más nem tudja megtenni helyettünk.
4. Kulcs a megértés, siker az új viselkedés. Saját érzelmeink megértése elvezethet bennünket egészen addig, hogy mit kellene tennünk ebben a helyzetben. A nemet mondás gyakorlásán kívül, keressünk olyan mintát a környezetünkből, aki megítélésünk szerint jól oldaná meg helyzetet, amiben vagyunk. Képzeljük el, hogy ő vajon hogyan viselkedne, mit mondana ebben a helyzetben. Majd nézzük meg, hogy mi mindezekből mit ültethetnénk át a saját gyakorlatunkba.
5. Bízz az igaz kapcsolataidban.
Ha valaki csak akkor tart értékesnek, ha az ő elvárásai szerint gondolkodsz, élsz, akkor valójában nem téged tart értékesnek. Hanem önmagát. Önmaga értékrendjét akarja benned viszontlátni. Mint egy tükörben. Amit ő értéknek gondol, azt szeretné benned látni, azt akarja tőled megkapni. És ha próbálsz megfelelni neki, akkor már nem TE vagy, hanem Ő. (Csitáry-Hock Tamás)
Hidd el van kiút ezekből a mintázatokból: mély belátást, bátorságot a gyakorláshoz és kitartást kívánok hozzá. Az eredmény felszabadító lesz.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez