Minden, amit a várandósságról tudnod kell
Te éled át a változásokat, amik a testedben lezajlanak, mi azonban most próbálunk érdekes infókkal hozzájárulni életed legkülönlegesebb 9 hónapjához.
Nyilván tudod, hogy a helyes étrend kialakítása az egyik legfontosabb szempont, amit ebben az időszakban követned kell. A helyes étrend kialakítása során minden szempontot figyelembe kell venni. Természetesen normál mértékben szinte minden étel fogyasztása megengedett. Bármilyen elvet követünk is, egy várandós nő nem tiltható el attól az ételtől, melyet megkíván. A helyes étrend kialakítása nem csak a kismama és a magzat védelmét szolgálja, de megkönnyíti a szülést, és később a felesleges kilók leadását is. A változatosság nagyon fontos, de vajon tudod, hogy milyen vitaminokat kell bevinned a szervezetedbe? Ha nem, akkor a következő lista segítségével megtanulhatod. Változatosság: A változatos étrend biztosítja a megnövekedett vitamin és ásványi anyag igény folyamatos kielégítését. Kiemelten ajánlott odafigyelni az alábbi ásványi anyagok és vitaminok elegendő bevitelére:
- Kalcium: a magzat csontozatának és fogazatának nélkülözhetetlen építőköve. Terhesség idején a normális mennyiség dupláját kell fogyasztani. Forrásai: a tej, sajt, joghurt, túró, savanyú káposzta, paradicsom, szardínia.
- Vas: a hemoglobin előállításához szükséges, ami az oxigént szállítja a vérben. A magzatnak vasraktárat kell kiépítenie a születése utánra, és számolni kell az anya megnövekedett vasigényével is. Terhesség idején az anya több hemoglobint állít elő, ezért több vasat használ fel a táplálékból. Forrásai: sovány marha-, birka-, csirkehús, belsőségek, szardínia (tonhal), különböző müzlik, bab, csicseri borsó, lencse, tofu, brokkoli, borsó, újhagyma, spenót (és egyéb zöldfőzelékek), burgonya kesudió, napraforgómag, tojás.
- Cink: a vércukorszint szabályozásában vesz részt, az inzulin alkotórésze. Forrása: húsok, hüvelyesek, tojás.
- Jód: fontos szerepet játszik a vérkeringés, és az anyagcsere szabályozásában, a pajzsmirigy hormonok termelésében, véd a káros sugárzásoktól. Forrásai: hal, só, kagyló, friss, sötétzöld színű leveles zöldségek, brokkoli, korpás kenyér, zabpehely, zöldborsó, mandula, banán, tojássárgája.
- Folsav: Folsavra (kb. 3-szoros mennyiségre) leginkább a terhesség első 12 hetében van szükség, de legjobb már a teherbeesés tervezésekor odafigyelni a magas folsav tartalmú ételek fogyasztására. Nélkülözhetetlen a vörösvérsejtek termeléséhez, az idegrendszer és a gerinc helyes fejlődéséhez, különösen a terhesség első néhány hetében.
Forrásai:
Zöldségek: spenót, sóska, kelbimbó, brokkoli, zöldbab, bab, borsó, káposzta, barna rizs, burgonya, karfiol.
Gyümölcsök: szárított barack, füge, citrom, narancs, kivi, banán.
Egyéb élelmiszerek: különböző müzlik, narancslé, tej. A zöldség túlfőzésével a folsav megsemmisül!
A terhesség alatt az orvos ajánlására tabletta formájában is szedhetjük. Kizárólag orvossal való konzultáció után szedhető bármilyen gyógyszer, vagy vitamin a terhesség és a szoptatás ideje alatt.
- C-vitamin: erősíti a szervezet ellenálló képességét, segíti a méhlepény megfelelő működését és a vas felszívódását. Forrásai: friss gyümölcsök, zöldségek; legkiválóbbak a narancs, alma, paprika, paradicsom, egres, fekete és piros ribiszke, kelkáposzta, kelbimbó, karalábé, sóska.
- E-vitamin: izom- és idegpályák fejlődéséhez és működéséhez szükséges. Forrása: növényi olajok, olajos magvak.
- D-vitamin: segíti a kalcium és foszfor felszívódását, hasznosulását a szervezetben. A kiegyensúlyozott szívműködéshez és a csontok fejlődéséhez szükséges. A D-vitamint napfény hatására állítja elő a szervezet, de ajánlott növényi olajokkal, olajos magvakkal, hal, máj és tojás fogyasztásával is bevinni a szervezetbe.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez