Milyen a bőröd és hogyan ápold helyesen? - Egy kozmetikus szemszögéből
3. Zsírhiányos bőr (Alipikus bőr)
A bőr matt fényű, zárt pórusú, érdes tapintású, hámló. A bőr gyulladásra hajlamos, érzékeny. Köznépi néven ezt a bőrtípúst nevezik száraz, érzékeny bőrnek. A zsírhiányos bőr esetében a faggyútermelődés kisebb a normálisnál, ezért nincs elegendő természetes szaruzsír sem. A bőr lehet mérsékelten zsírhiányos, amihez felszíni vízhiány párosul, illetve a másik fajtája a fokozottan zsírhiányos és felszíni vízhiányos bőr. Kialakulásának hátterében legtöbbször hormonális és anyagcsere problémák állnak. Zsírsavakban szegény étrend is lehet a bűnös. Külső tényezők okai lehetnek a szappanos, meleg vízzel történő mosakodás, és a szárító, irritáló, alkoholos tartalmú készítmények használata.
Kezelésénél arra kell figyelnünk, hogy visszaállítsuk a megfelelő zsírellátását a bőrnek, pótoljuk a vízhiányt, gyógyítsuk a gyulladást, és nyugtassuk a bőrt. Mivel ez a bőrtípus öregszik a leghamarabb nagyon fontos, hogy fokozottan törődjünk a vízhiány hidratálásával.
Vitaminok: Omega-3, Omega- 6, E-, F- vitamin
Hatóanyagok: Kukorica- vagy búza-csíraolaj, jojóba, lecitin, kalendulaolaj, méz
Otthoni pakolás: avokádós pakolás, nercolajos pakolás, banános-mézes pakolás
4. Mélyrétegű vízhiányos bőr (dehidratált bőr)
Színtelen, rugalmatlan, ráncos, érdes tapintású. Kialakulásért első sorban a klimax után bekövetkező hormonegyensúly-zavar felelős. Manapság egyre jobban külső tényezőként is felelős a túl sok napozás, szolárium használata, száraz levegő, helytelen életmód. A kezelés iránya itt a víztartalom fokozása, anyagcsere élénkítése, és a bőrfeszesítés. Alkoholmentes készítmények kerülése. Nedvességmegkötő anyagokat érdemes használni, és fogyasszunk sok lédús terméket.
Vitaminok: méhpempő, alga, ásványi anyagok
Hatóanyagok: aminosavak, hyaluron, kollagén, glicerin
Otthoni pakolás: mézes-túros maszk
5. Fokozott víztartalmú bőr (hiperhidratált, ödémás)
Jellemzője, hogy a bőr feszes, duzzadt, fényes. A bőr sejtjei több vizet tartalmaznak a normálisnál. Előfordulhat terhességnél is. Kialakulásának oka a vízháztartásunkkal függ össze, csökkent pajzsmirigy működés, veseelégtelenség, magas vérnyomás. Ebben az esetben forduljunk orvoshoz, mert problémánk hátterében valamilyen belső rendellenesség áll. A terhességi hiperhidratált bőrnél tüneti kezelésként alkalmazhatunk például mézes-glicerines pakolást.
6. Kombinált bőr
Ez a leggyakoribb bőrtípus, melyek az alap bőrtípusok különböző kombinációjából jön létre. A fő típus meghatározása után lehet eredményesen kezelni és ápolni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez