Miért olyan nehéz az érzelmek kifejezésre juttatása?
Kapcsolatainkban természetes krízisfolyamatok játszódnak le, mert ez az élet normális rendje. De tégláról téglára érzelmi falakat építhetünk haragból, titkokból, meg nem értettségből, az érzelmi biztonság teljes hiányából. Érdemes ezért minél gyorsabban, vagy inkább azonnal reagálni, de nem csenddel, érzelmi, vagy fizikai kivonódással, hanem értelmes emberi beszéddel.
Az a személy, aki gyermekként megtanulta, hogy érzelmeiről nem szabad beszélnie, a későbbi kapcsolataiban is bizalmatlanság, gyanakvás és zártság jellemezheti. Az érzelmi kommunikáció hiányosságai és hézagossága gyakori félreértéseket okozhat, melyek visszavetik kapcsolatok fejlődését és az elszigetelődés, elutasítottság, meg nem értettség érzéséhez vezetnek.
Mert a sérelmekre idővel csak újabb sérelmek rakódnak, a a feloldatlan konfliktusaink pedig további sérelmeket szülnek. Kegyetlen ördögi kör ez, melyben ez az érzelmi fal egyre magasabb, egyre áthatolhatatlanabb lesz, melynek eredménye a teljes elzárkózás. Minél „tökéletesebbnek” tűnik egy pár, vagyis minél inkább mentes a mélypontoktól, a krízisektől, annál inkább gyanakodhatunk, hogy ők a szőnyeg alá seprés művelői lettek az évek során. A tökéletesség illúzióját kár is kergetni, hiszen tökéletes párkapcsolat nincs, csak ami hiteles és életszerű, valamint elég komfortos ahhoz, hogy boldognak, értékesnek és szerethetőnek érezd magad benne.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez