Miért félünk az intimitástól?
Néhányan csak akkor döbbenünk rá arra, hogy mennyire rettegünk a valódi intimitástól, amikor már belekerülünk egy kapcsolatba. Vágyunk egy tartós, boldog szerelemre, de olykor előfordul, hogy amikor ez megérkezik, mégis futva menekülünk előle.
Hiába a lelkünk mélyén vágyunk az érzésre, az intim közelségre, mégis abban a pillanatban, hogy testközelből tapasztaljuk, hirtelen nehézzé válik számunkra. Ez amolyan fogd meg-ereszd meg játék az emberi lélekben. Csak sajnos, ha nem ismerjük fel idejében, akkor már a kezdetekkor szabotáljuk ezzel az akár még jól működő kapcsolatot is.
De miért? Miért félünk attól, amire ennyire régóta áhitoztunk? Élvezni egy a kapcsolat okozta örömöt, a szerelemben elveszni, és szabadnak érezni magunkat a legcsodálatosabb dolog, mégis nagyon sokszor az egyik legijesztőbb dolog is egyszerre. Hiszen ha közelengedünk valakit magunkhoz, akkor el is tudjuk őt veszíteni. És ez fájdalommal jár.
Érdekes tény, hogy ez a félelem nagymértékben már gyerekkorunkban kialakul. Az elvesztéstől való félelem valóban ide vezethető vissza, hiszen itt kialakul a család, a szülők irányába egy erős ragaszkodás, és a tudat, hogy esetleg ők nincsenek mellettünk, rendkívül ijesztően hat egy gyerekre.
Mindezek a félelmek elég erőteljesen megmaradnak ahhoz, hogy potenciális megakadályozzák felnőttkorunk kapcsolati-kötődéseit. Nyilván valami, amiről tudjuk, hogy nem tudunk ellene tenni, roppantul rémísztő, de mégis ha dolgozunk önmagunkon képesek lehetünk ennek a negatív érzésnek a legyőzésére.
Nem az intimitás félelme a tényleges probléma. A veszteség félelme az igazi akadály.
Ha nem hiszel magadban annyira, hogy tudatosítsd, hogy egy esetleges szakítást követően, te képes leszel legyőzni a szerelmed elvesztését, akkor nagyon sebezhetővé válsz. Olyannyira, hogy elveszíted önmagad. És ez elég rémisztő. Így az intimitás elkerülése tűnhet a legkézenfekvőbb megoldásnak arra, hogy minimálisra csökkentsük a sérülés kockázatát. Igaz? De ha ezt teszed, akkor jobb, ha tudod, hogy hosszú távon magányos leszel, és nem leszel képes egy egészséges párkapcsolat kialakítására.
Érdemes inkább szembenézni a fennálló problémával.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez