Képes vagy nemet mondani, az nem a másik helyzetének szól, hanem annak, hogy már nincs befolyással az életedre
Ha egy személy visszatér így vagy úgy az ember életébe, az sosem céltalan: akkor sem, ha csak egy mondat vagy egy éppen aktuális személyes történet kapcsán tér vissza. Azt hiszem, Dr. Máté Gábor mondta azt valamelyik beszédében, hogy a bántalmazó sosem érez lelkiismeret-furdalást. Sosem fogja megérteni, hogy a másik ember miért „fordul ellene” akkor, amikor már tisztában van azzal, hogy neki is van saját hangja, amit használhat, hogy már nem kell mindenáron félredobnia mindent, hogy szeressék és szeressen. Egy bántalmazó sosem fogja magát hibásnak látni sőt, ha a másik a legfájdalmasabb pillanatban mond nemet, akkor nem fog azon gondolkodni, hogy vajon miért történik mindez, csak azt látja, hogy cserbenhagyták. Hogy már nincsen hatása a másik emberre, hogy már hiába ad hallucinogént, nem kérik el tőle, nem függnek a személyétől, nem függnek attól, hogy bármi áron is, de az életükben tudhassák őt. Már nem jelent semmit annak, akit eddig a bántalmazó – akár tudatos, akár tudat alatti nárcizmus – szorosan a markában tartott. A függő nem függő többé, és ezt egy bántalmazó nagyon nehezen érti meg.
De azt nagyon kevesen kérdezik meg, hogy aki kilépett egy bántalmazó kapcsolatból, aki végül túl lett egy traumatizáláson, akinek sikerült a végén kiszállnia egy nárcisztikus játszmából, aki otthagyta a kínkeserves és önmagát kifordító abúzusú környezetet, az miket is élt és él át és hogy van valójában. Ezek már nem tűnnek fontosnak, mert ahhoz, hogy fontos legyen és az emberek érdeklődjenek, ahhoz mindenkinek szembe kéne nézniük saját magukkal és a környezettükkel is: a többség pedig úgy van ezzel, hogy a traumatizálás, hogy a múlttal való foglalkozás, hogy önmagunkkal való törődés csak dráma és luxus. S ezért a gondolkozásért senkit nem kérdőjelezhetünk meg, hiszen generációról generációra így nőttek fel, így nőttünk fel, ezt láttuk a közvetett vagy épp közvetetlen környezetünkben.
Miért haragudnánk olyanra, aki nem tanulta meg azt sem, hogy hogyan is kell normálisan szeretni önmagát? Hogy hogyan is működik egy egészséges kapcsolat, és mit is takar valójában az, hogy egészséges?
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez