Kedvenc filmjeink forgatási helyszínei
A gyűrűk ura
Szintén Új-Zélandon forgatták A gyűrűk ura, illetve a Hobbit című filmeket. A híres Középfölde és Hobbitfalva a szigetország északi részén, Matamata városka mellett található. A buja legelőkkel, zöldellő, dimbes-dombos vidékkel körülölelt régió ideális helyszín volt Hobbiton megjelenítésének, ma pedig kedvelt turisztikai nevezetesség – köszönhetően a trilógiának. Sauron, a sötét úr szörnyűséges birodalmát, Mordort a csodálatosan szép UNESCO Világörökségi helyszínen, a Ruapehu régióban található Tongariro Nemzeti Parkban álmodták meg a film készítői, ahol három tűzhányó – a Ruapehu, a Tongariro és a Ngauruhoe – alakítják a tájképet. A csipkézett vulkáni kőzetek és a hátborzongató kopár táj ideális helyszínnek bizonyult Mordor megvalósításának. A Ngauruhoe vulkán digitális átalakítása után tökéletes Végzet-hegye lett, míg a Rangipo-sivatag volt az ork hadsereg jeleneteinek helyszíne. A Tongariro Nemzeti Parkban szintén gyakori vendégek a film helyszíneit végigjáró turisták.
Gladiátor
Oscar díjat és közkedveltséget is hozott Ridley Scottnak és Russel Crowe-nak az ókori témájú Gladiátor, melynek forgatási helyszínei valóban az egykori Római Birodalom területére esnek, de mégsem azonosak a filmbeli helyszínekkel. A nyitó véres germániai csatajelenetet Angliában, a Bourne-erdőben vették fel (Farnham, Surrey), ahol a valóságban is felégették az erdő egy jelentős részét, persze engedéllyel. Az Erdészeti Bizottság ugyanis újra akarta telepíteni a fák nagy részét, ezért Scotték engedélyt kaptak az erdő felgyújtására. Bourne Wood adott otthont a Robin Hood (szintén Ridley Scott rendezésében és Russel Crowe főszereplésével), a War Horse/ Hadak útján és a Thor egyes jeleneteinek is. A Gladiátor sivatagi témájú részeit a marokkói Ait Benhaddou-ban vették fel. A csodás környezet – mely 1987 óta UNESCO Világörökségi helyszín – a Gladiátor mellett más kasszasikerek forgatási helyszíne is volt, így az Oltalmazó ég, a Nagy Sándor, a hódító, a Múmia, valamint a Mennyei királyság című filmeknek. A hatalmas arénát, ahol Maximus végül megvívott a császárral, a máltai Fort Ricasoliban vették fel, ahol egyébként a Trója forgatásai is zajlottak.
A számkivetett
Nem nagyon tudnánk mondani még egy lakatlan szigetet, mely akkora hírnévnek örvend, mint Monuriki. A Csendes-óceánban található aprócska földdarab alig egy kilométer hosszú és 600 méter széles, egyébként meg a Fiji-szigetekhez tartozó Mamanuca-szigetek egy darabkája. Ezen a csöppnyi szigeten vették fel 2000-ben Tom Hanks főszereplésével A számkivetett című kasszasikert. A történetben a szigetet a főszereplő körülbelül 600 mérföldre a Cook-szigetektől délre helyezte el, de a valóságban az általa meghatározott helyen nincsen szárazföld. A filmet követően Monuriki igazi turista nevezetesség lett, s sok turista Cast Away-sziget néven utal rá a film angol címe okán, bár ez félrevezető, ugyanis a Mamanuca-szigeteknek már van egy Castaway-sziget nevű darabkája. Monuriki történetéhez hozzátartozik, hogy 1789. április 28-án a Bounty-lázadást követően William Bligh errefelé hajózva az első európai volt, aki több földdarabkáján is járt a Fiji-szigeteknek, így ma a Monuriki környéki tengeri terület (Bligh Water) az ő nevét viseli. Ennek ellenére sem az 1935-ös, sem az 1984-es Bountyt nem itt vették fel.
Star Wars
Utoljára hagytuk a talán leghíresebb filmsikert, a Star Wars-sorozatot, melynek számos forgatási helyszíne már-már zarándokhely lett a film fanatikusainak körében. A sci-fi lenyűgöző helyszíneinek többségét természetesen ma is be lehet barangolni, jó pár egészen elérhető távolságra található a magyar turisták számára is. Az egyik leghíresebb helyszínt a tunéziai Tataouine kormányzóságban találta meg George Lucas és csapata, így nem meglepő módon a filmbéli Tatooine bolygó egy létező város és kormányzóság után kapta a nevét. Itt, a tataouine-i Matmatában alakították ki Luke otthonát (a helyszín ma Hotel Sidi Driss néven turistalátványosság), a közeli erődített gabonatárolókról híres Ksar Hadada és Ksar Ouled Soltane pedig Mos Espa lett a filmvásznon. A gyönyörű nabooi tóvidéket, ahol Natalie Portman és Hayden Christensen romantikus jelenete látható a Klónok támadásában, a lenyűgöző Comoi-tónál, a Villa del Balbianello-ban vették fel (ahol egyébként a Casino Royal néhány jelenete is játszódott), míg a szintén nabooi Theed városát a spanyolországi Sevilla híres terére, a Plaza de Espanára álmodták meg. A nabooi királyi palota külső formáját az isztambuli Hagia Sophia inspirálta, míg belsejét az olaszországi Caserta-palotában vették fel. Az aprócska, szőrös wookiek otthonát, a Wookie Planet C-t, vagy más néven Kashyyyk-bolygót a thaiföldi Phang Nga Bay-ben, illetve a festői kínai Guilin-ben vették.
Etédi Alexa
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez