Intelligensnek tartod magad ? Lexikális tudás- érzelmi intelligencia
12 jel , hogy magas érzelmi intelligenciával rendelkezünk
1. Jól meg tudjuk fogalmazni érzéseinket
Hogy érzed magad ? Meg tudod fogalmazni pontosan ? Minél specifikusabban el tudjuk mondani, hogy milyen érzelmet élünk át, annál könnyebben találunk rá megoldást, ha kell.
2. Kíváncsiság
Kíváncsi vagy a téged körülvevő világra és emberekre. Kíváncsiságod jó nagy adag empátiával is társul.
3. Bátor vagy , ha változás előtt állsz
Rugalmasan kezeled a változásokat, nem bénít meg a félelem. Nem gátakat és problémákat látsz, sokkal inkább lehetőségek és megoldások lebegnek a szemed előtt.
4. Önismeret
Saját gyengeségeink és erősségeink helyes felismerése és azok kihasználása, fejlesztése.
5. Emberismeret
Önmagunkon kívül nem árt, ha másokat is képesek vagyunk őszinte kíváncsisággal megismerni. Csak semmi előítélet!
6. Magabiztosság
Nem összekeverendő a nagyképűséggel. Pusztán arról van szó, hogy nem omlunk össze, ha kritika vagy sértés ért .
7. Nemet mondás képessége
Eleget hangsúlyozzák ma már, hogy igenis tudnunk kell nemet mondani pl.: mérgező embereknek, kapcsolatoknak
8. Hibák és harag elengedése
Nem ostorozzuk magunkat múltbéli sérelmek miatt. Igyekszünk elkerülni őket, de nem azok határozzák meg mindennapjainkat.
9. Feltételek nélkül adni másoknak
Ez talán nem szorul magyarázatra. Viszont nem működik a fentebbi erősségek nélkül .
10. Örülni annak, ami van
Törekedjünk a jobbra, többre, de vegyük észre azt is, amink már van. A tökéletesség nem létezik.
11. Kikapcsolódás
Egyensúly a munka és magánélet között. Napjaink talán legnehezebb feladata.
12. Negatív gondolatok
Nem összekeverendő a mai pozitív hablattyal , melyről előző bejegyzésemben írtam. Mindenkinek van, nem kell tagadni őket, viszont azt sem szabad hagyni, hogy magukkal ragadjanak és mélyre húzzanak. Itt is fontos az egyensúly.
Természetesen ezen jeleken kívül, számos más összeállítást is megismerhetünk . Továbbá az IQ tesztek mellett, már érzelmi intelligenciánkat is lemérhetjük. Szerencsémre, én magasfokú érzelmi intelligenciával rendelkezem . De vajon tényleg jó ez nekem ?
A magas érzelmi intelligencia előnyei és hátrányai
Stabil életszínvonalunk fenntartásához rendkívül fontos a magas érzelmi intelligencia fejlettsége, hisz hatékony kommunikáció és kapcsolati tőke nélkül, igen nehéz dolgunk lesz, ha érvényesülni akarunk a nagyvilágban. Azonban számos előnye mellett , jó adag hátránnyal is jár, ha valakinek rendkívül fejlett az EQ-ja.
Sokkal intenzívebb átélések , érzések
Egyfelől jó, hisz jobban tudunk örülni minden apróságnak, másfelől viszont a negatív érzéseket is ezerszer intenzívebben éljük át , mint az átlag ember.
Könnyen kiismered, kielemzed az embereket
Ahogy ennek is megvan az előnye, úgy a hátránya is. Abszolút azonosulni tudunk a másik emberrel és úgy éljük át a vele történteket, mintha az velünk esett volna meg.
Kilógsz a sorból
Mivel túl gyorsan átlátsz az embereken, így néha már untatnak. Például előre tudod, hogy rosszul döntött, rosszul cselekedett, viszont kénytelen vagy végignézni, ahogy a saját dugájába dől.
Nem ítélkezel
A fentebb említett ember felett sem. Tudod , hogy mindenkiben éppúgy ott a rossz is, ahogy a jó - és fordítva. Sajnos azonban gyakran kihasználják az ilyen embereket, mert tudják, hogy képtelenek lennének cserbenhagyni bárkit is.
Összegezvén azonban, boldogulásunk érdekében egyre nagyobb szükségünk lesz a magas érzelmi intelligencia hányadosra, hiszen egyre több szakterületen vélik felfedezni ennek fontosságát.
Amerikai kutatások bizonyítják, hogy azokon a munkahelyeken, ahol magas érzelmi intelligenciával rendelkező munkatársak dolgoznak együtt, nagyobb a motiváció és jobb a teljesítmény.
További írásaimat a honlapomon olvashatod.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez