Hogyan szedjük a vitaminokat?
Ébredés után, az illemhely meglátogatása után, az első utunk valószínűleg a konyhába vezet. Megisszuk a reggeli kávénkat, esetleg bedobunk pár pirítóst. Általában ez az a rész, amiről azt gondoljuk, hogy a megfelelő időpont lesz arra, hogy bevegyük a szükséges napi vitaminokat.
Könnyen beépíthető kis szertartás a reggeli rutinunkba, kéznél van, és már a nap kezdetén kipiálhatjuk, hogy gondoskodtunk az egészségünkről. De biztos, hogy jól csináljuk? Elgondolkodtunk-e már azon, hogy talán egyes vitaminokat nem is mindegy, hogy mikor veszünk be? Összeszedtük az információkat arról, hogy az egyes ásványi anyagokat, vitaminokat, mikor érdemes bevenni és miért hasznosak!
Mi a különbség a vízben és zsírban oldódó vitaminok között?
A legtöbb vitamin vízben oldódó. Ezeket a vitaminokat a szervezet nem képes sokáig tárolni, így ezekből rendszeres pótlásra van szükségünk. Vízben oldódó vitamint, üres gyomorra érdemes bevenni.
A zsírban oldódó vitaminokat, a szervezet képes hosszabb távon is elraktározni, főleg a zsírszövetekben és a májban. Egészséges étkezés mellett, nem feltétlenül szükséges a napi pótlásuk. Beszedése étkezéskor ajánlott. Ezeknél a vitaminoknál, gyakrabban fordul elő a túladagolás.
A multivitaminok összetételében szereplő vitamint, többnyire étellel kell bevenni. Ha a reggeli rutinunk részeként szeretnénk pótolni a vitaminokat, akkor tegyük ezt reggeli közben. Fontos megjegyezni, hogy a reggelivel bevett zsírban oldódó vitamin, csak akkor fog felszívódni, ha a reggelink, valamilyen formában zsírt is tartalmaz.
Vízben oldódó vitaminok
A vízben oldódó vitaminokat, leginkább éhgyomorra érdemes bevenni, hogy kellő képpen felszívódjon. Ideális esetben 20-30 perccel étkezés előtt, akár reggelire, akár ebédre vagy vacsorára. Alternatív megoldásként szóba jöhet az is, ha két órával étkezés után. Ha étkezés közben vagy az étkezés előtti/utáni közeli időszakban vesszük be, csökkenni fog a felszívódás mértéke.
B12 és B-vitamin komplex
A vízben oldódó B-vitaminok gyümölcsökben, zöldségekben és teljes kiőrlésű gabonafélékben is megtalálhatóak. A B-komplex kiegészítők, általában mind a nyolc B-vitamint tartalmazzák.
A B-vitaminok, számos fontos szerepet töltenek be a testünkben. Hozzájárulnak az agy egészségének megőrzéséhez, és a testünk energiatermelésének szükségleteihez.
A B12-vitamin, különösen fontos szerepet játszik az anyagcsere folyamatok megfelelő működésében és az általános közérzetünkben.
Ha lehet, elsőként a B-vitaminokat vegyük be reggel, éhgyomorra. Ez segít majd energiát termelni egész napra. Egyesek úgy találják, hogy ha késő este vesznek B-12 vitamint, az befolyásolja az alvásukat, és élénk álmokat idéz elő.
C-vitamin
A C-vitamin, amelyet néha aszkorbinsavnak neveznek, természetesen is megtalálható például a citrusfélékben, a kelbimbóban, a brokkoliban, a papayban és még számos gyümölcsben, zöldségben. A C-vitamin, védi az egészségünket és erősíti az immunrendszerünket.
Javítja a vas felszívódását, ezért aki vasat szed, érdemes mellé C-vitamint is szednie.
Sajnos a C-vitamin, a vizelettel könnyen ürül, mivel a test nem tárolja azt. A C-vitamint éhgyomorra vegyük be, legalább 20-30 perccel étkezés előtt.
Zsírban oldódó vitaminok
Az A, D és E vitamin mind zsírban oldódik, ezért étkezés közben kell bevenni, hogy elősegítsük a felszívódását. Általában az a legjobb, ha esténként vesszük be őket, főleg akkor, ha egészséges zsírokat vagy olajokat tartalmazó ételeket fogyasztunk. Ezek segítik a vitaminok jobb felszívódását.
D-vitamin
A D-vitamin valójában egy olyan hormon, amely szerepet játszik a sejtek növekedésében, az immunfunkciókban és az idegrendszer megfelelő működésében. A legtöbb vitaminnal ellentétben, a test termel saját D-vitamint, de ha a bőrt nem éri elég napfény, akkor alacsony szintű vagy hiányos állapot léphet fel.
A D-vitamin támogatja a kalcium felszívódását, erősíti a csontokat. Élelmiszerekben, növényekben ritkán, vagy csak csekély mennyiségben fordul elő D-vitamin, ezért javasolt mesterségesen pótolni.
Mivel a D-vitamin zsírban oldódik, étkezéskor kell bevenni, hogy javítsa a felszívódást. Érdemes a D-vitamint kalciummal együtt bevenni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez