Hogyan játszik szerepet a közösségi média a depresszióban?
Miért vannak különösen nagy veszélyben a fiatalok?
A közösségi média és az internet előtt a gyerekeknek többnyire csak az iskolai zaklatás miatt kellett aggódniuk. A közösségi média azonban új módot adott a zaklatóknak arra, hogy kínozzák áldozataikat. Egyetlen kattintás is elég ahhoz, hogy a zaklatók egy videót terjesszenek, amin a célpontjukat kigúnyolják, megverik vagy más módon megalázzák. Az emberek ellephetik egy társa közösségi oldalát, negatív kommenteket hagyva vagy félretájékoztatást terjesztve. Egyes esetekben a zaklatás áldozatai öngyilkosságot követtek/követnek el máig sajnos.
Bár sok iskolában vannak zaklatásellenes irányelvek és szabályok a diákok online viselkedésére vonatkozóan, a pedagógusoknak és a szülőknek még mindig nehézséget okozhat a közösségi médiában tanúsított bántalmazó viselkedés nyomon követése.
A helyzetet súlyosbítja, hogy a zaklatók áldozatai gyakran attól tartanak, hogy a zaklatás fokozódni fog, ha beszélnek a szülőnek, tanárnak vagy a rendszergazdának a bántalmazásukról. Ez még inkább elszigeteltebbé teheti a gyermeket, és nélkülözheti azt az érzelmi támogatást, amelyre szüksége van ahhoz, hogy kezelni tudja a mérgező és potenciálisan robbanékony helyzetet.
Mi lehet tehát a megoldás?
A közösségi média biztonságos használata:
A közösségi média használata mentális egészségügyi kockázatokkal jár, de ez nem jelenti azt, hogy teljesen el kellene kerülni. A szakértők azt javasolják, hogy ezeket a hálózatépítő weboldalakat mértékkel használjuk.
Jó ötlet lehet pl., ha beállítasz egy időzítőt, amikor a Facebookot vagy az Instagramot pörgetnéd, vagy telepíthetsz egy olyan alkalmazást a telefonodra, avagy számítógépedre, amely nyomon követi, hogy mennyi időt töltöttél egy-egy hálózati oldalon. Ezen időzítők vagy alkalmazások nélkül könnyen előfordulhat, hogy órákat töltesz a közösségi médiában, mielőtt észrevennéd. A közösségi médiában töltött idő korlátozásához olyan valós tevékenységeket is tervezhetsz, amelyek segítenek a közvetlen környezetedre és körülményeidre koncentrálni. Olvass egy könyvet, nézz meg egy filmet, sétálj egyet, játsszon valamit a családodban lévő gyerekekkel, vagy beszélgess egy jót a barátoddal. A lényeg, hogy mindig szakíts időt arra, amit szeretsz, ami valóban érték. Röviden: arra, hogy offline élvezd az életet.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez