Ha ezt érzed, ideje változtatni – A kiégés tünetei
Úgy érzed nincs az az idő, ami elég lenne egy naphoz
A kiégés rögös útján, állandóan nyomás van rajtad, hogy mennyi mindent kell elvégezned, amire nem hogy 24 óra de még 72 óra sem lenne elég! Az idővel való állandó versenyzés végül azt eredményezi, hogy kapkodsz, felületessé válsz és csak még nagyon bűntudatod, terhet veszel magadra azzal, hogy nem haladsz a dolgaiddal úgy, ahogyan szeretnéd.
Nem alszol eleget
Ha úgy érzed, hogy az ideje korlátozott, és nincs elegendő időd a feladataid elvégzéséhez, akkor hajlamos leszel arra, hogy késő estig fent legyél is dolgozz, vagy ami még szomorúbb, csak a késői órákban jut időd azokra a tevékenységeidre, melyek igazán rólad szólnak és amit élvezettel csinálsz. Az utóbbi indok bár érthető, a mai világban kifejezetten, de mégis káros szokás, hiszen a pihenésed elmulasztása, az egészséged rovására megy.
Nem vagy elégedett a munkáddal
A rossz közérzeted végül a munkahelyeden és a teljesítményeden keresztül is megnyilvánul. Ez a kiégésnek egy olyan aspektusa, ahol úgy érzed, semmi jó, amit te csinálsz. A hangulatod ingadozását, az elégedetlenségedet az is befolyásolhatja, hogy gyakran alszol keveset.
Azt érzed nem teszel meg mindent
Ha kiégés felé tartasz, akkor a fejében állandóan hangosan sikoltozik egy hang, azt kiáltva hogy többet kell tenned. Több erőfeszítést, és sokkal több mindent le kell tenned az asztalra. Ezzel együtt azt is érzed, hogy bármit is csinálsz, az nem elég jó. Az önmagaddal szemben tanúsított elégedetlenséged, negatívan hat a munkádra és a kapcsolataidra.
Ez már több mint fáradtság
Ha az életedben a kiégés állapota előrehaladott, észreveheted, hogy bármennyit pihensz, nem töltődsz fel. Sem az alvás, sem a szabadidős tevékenységeid nem töltenek már fel.
Hogyan kerüld el vagy fordíts vissza ezt az állapotot?
●Végezz olyan gyakorlatokat, tevékenységeket, amelyek táplálják az elmédet, a testedet és a lelkedet. Ha teheted vonulj kicsit vissza, pihenj, vegyél ki szabadságot, teremts magadnak új környezetet és foglalkozz sokkal többet a hobbijaiddal.
● Tedd az első helyre az egészségedet- Gyakorold az egészséges táplálkozási szokásokat, mozogj és aludj többet. Gyakorolhatod a meditációt, ami segít lecsendesíteni az elmédet. A meditáció átformálja a gondolkodásodat és segít a lényeges dolgokra koncentrálni.
● Tűzz ki kisebb célokat - Mit szeretnél elérni az egyes feladatok végén? Milyen lépések vezetnek el hozz? Kategorizáld a feladataidat, hogy egyenként tudj velük foglalkozni. Ezzel elkerülöd, hogy túlterheled magad.
● Munka közben tarts egy kis szünetet – Ha teheted menj ki legalább 5-10 percre a levegőre vagy told félre egy picit a gépedet és végezz egy kis légzőgyakorlatot.
● Kérj segítséget - Ne becsülje alá a segítségkérést és ne szégyellj segítségért fordulni barátokhoz vagy szakemberhez, terapeutához.
Lehet, hogy hozzászoktál ahhoz az élethez, hogy sok dolgot csinálsz egyszerre, de a rohanással nem éred el előbb a céljaidat. Ha magad mögött szeretnéd tudni a kiégés tüneteit, meg kell tanulnod picit lelassulni. A változás persze nem fog megérkezni hozzád egyik napról a másikra, ezért legyél türelmes magadhoz. Az előttünk álló időszak, talán abban is segíthet, hogy visszatalálj önmagadhoz, és újra megtaláld az életedben a szenvedélyt, az igazi vágyaidat. Érdemes jól kihasználni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez