Gyógyulás a gyermekkori érzelmi elhanyagoltságból
A sikerorientált/maxiamlista szülő
Számos nárcisztikus szülő maximalista is. Mikor az ötös jegy sem elég, mert csillagos ötös kellett volna...
A szociopata szülő
A szociopata nem érez bűntudatot. Ehhez a hiányhoz az empátia mélységes hiánya is társul.
Ha a szociopatának sikerül az irányítása alá vonnia, talán érez valamiféle szeretet irántad. Az érem másik oldala az, hogy ha nem sikerül irányítania, gyűlölni fog.
A gyermek, mint szülő
A jószándékú, de maga is elhanyagolástól szenvedő szülő
Teljességgel lehetséges, hogy egy szülő, aki szereti a gyerekét és a legjobbat akarja számára, mégis elhanyagolja őt érzelmi szempontból. Valójában szeretni a gyermekedet közel sem ugyanaz, mint ráhangolódni a gyerekedre.
Az élet üzemanyaga az érzés
Ha szüleink elhanyagoltak minket gyermekkorunkban érzelmi téren, akkor üres tankkal vagyunk kénytelenek ketyegni az életünkben. Ám mindig érezni fogjuk, hogy valami hiányzik. Hogy valami nem oké velünk. Mert van egy vonás, ami a legtöbb érzelmileg elhanyagolt felnőtbben közös: egy mélyen rejtőző érzés, miszerint ők mások vagy selejtesek. Az elhanyagolt gyermekek felnőttként a következő problémákkal küzdhetnek:
- Ürességérzés
- Intimitáskerülés
- Irreális énkép
- Aki csak másokkal érez együtt, magával soha
- Bűntudat és szégyen: Mi a gond velem?
- Önmagad elleni harag és önhibáztatás
- A végzetes hiba (ha az emberek jobban megismernek, nem fognak szeretni)
- Ha nehéz magadról és másokról is gondoskodni
- Gyenge önfegyelem
- Alextímia
De mit tehetünk, ha az a gyanúnk, hogy bennünket is az érzelmi elhanyagolás lenyomata köt gúzsba?
Mint minden hasonló esetben, természetesen érdemes felkeresni egy szakembert. A könyvek lapjai önmagukban nem adnak gyógyulást. De felismeréseket adhatnak és rávezethetnek arra az útra, amelyen visszatalálunk önmagunkhoz. Dr. Jonice Webb könyve segítségünkre lehet abban, hogy felismerjük a nehézségeink okait, majd megoldásokat keressük rájuk. Fontos tudni, hogy a közhiedelemmel ellentétben mindez nem lesz egy sétagalopp. Számos olyan hiedelem, minta, torzítás áll majd az utunkba, amikkel nem könnyű megküzdeni. Viszont, nem is lehetetlen.
Az Ismeretlen érzelmek című kötetben számos gyakorlatot találunk, melyek segítségünkre lehetnek abban, hogy a változás útjára léphessünk. Dr. Jonice Webb segítségével megtanulhatjuk azonosítani, elfogadni, megindokolni az érzéseinket, majd cselekedni aszerint, amire az érzelem sarkall (AEICS lépések). Megtanítja nekünk, hogyan gondoskodjuk önmagunkról. Tanulási folyamatunkat pedig az ún. Változáslapokon követhetjük nyomon, melyek minden egyes gyakorlat végén megtalálhatóak. Az utolsó két fejezet a szülőknek és terapeutáknak szól, tehát joggal mondhatjuk, hogy ez a kötet valóban segítség lehet mindenki számára, akik valamely okból érintettek a témában.
Ha arra gyanakodunk, mi is érintettek lehetünk, mindenképp érdemes kézbe venni a kötetet (akkor is, ha nem helyettesíti a terápiát), mert számos felismerést tehetünk magunkról, akkor is, ha azt gondoljuk, kinőttünk mi már a gyerekcipőből.
Felnőttként úgy tekintünk magunkra, mint aki önálló, saját döntéseket hoz. A valóság azonban az, hogy a gyermekkorunkban a szüleinktől kapott programozás rendkívül erőteljes hatással bír.
További írásaimat a Facebook oldalamon olvashatod.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez