Gázláng jelenség - Egy manipulatív párkapcsolat szorításában
A Gázláng jelenség egy 1944-es filmről kapta a nevét, ami a másokon elkövetett mentális erőszaktevés igen hiteles érzékeltetése. A filmben a férj megpróbálja elhitetni a feleségével, hogy az megőrült. A férfi állandóan elbizonytalanítja a feleségét, mindezt a „rosszul láttad”, „beteg vagy”, „paranoiás vagy” – mondatokkal egészen porrá zúzza a nő valóságérzetét. És hogy teljesen meggyőzze a nőt arról, hogy megőrült, léptek hangjait hallatja a padlásról, és fel-le kapcsolgatja a gázlángot. A cél az, hogy a másik megrendüljön, kételkedni kezdjen saját józan ítélőképességében, hitében, egyáltalán önmagában, és végül a bántalmazó fél valóságát fogadja el sajátjának, hogy az így kerülhessen hatalmi helyzetbe.
Az, aki egyszer a legfontosabb személy volt a manipulátor számára, könnyen a számkivetettek listájára kerülhet, és azzal szembesülhet, hogy mindent megtagadtak tőle: emberbaráti szeretetet, tiszteletet, elveszíthet, otthont, vagyont, mindent. Attól a társtól ugyanis, aki már nem képes kielégíteni igényeit, a manipulátor minél előbb meg akar szabadulni. Mert ha nem képes többé kontrollálni téged, akkor azt kezdi kontrollálni, ahogyan mások szemében létezel. Eljátssza a mártírt, miközben lejárató kampányt indít ellened, aljasul rágalmaz, és a jó híredet szabotálja.
Az, aki egyszer a legfontosabb személy volt a manipulátor számára, könnyen a számkivetettek listájára kerülhet, és azzal szembesülhet, hogy mindent megtagadtak tőle: emberbaráti szeretetet, tiszteletet, elveszíthet, otthont, vagyont, mindent.
Ki a manipulátor? Sértegető nárcisztikus? Pszichopata? Szociopata? Gátlástalan önimádó? Mindenesetre sokkal veszélyesebbek, mint azok, akik harsányan, nyíltan gyűlölködnek. Egy manipulátor mindig kellemetlen meglepetéseket tartogat, ma ilyen, holnap olyan. Soha nem tudhatod, mikor veszi a véredet. Önmagadért, a saját lelki, testi egészségedért felelősséggel tartozol, így lesz minden emberi kapcsolatod a saját választásod, a döntésed, és nem az utolsó lehetőséged. Nem önzőség kihagyni, hátrahagyni azokat az élethelyzeteket, amelyek mérgeznek, nyomorítanak. A saját életedet kell felelősséggel berendezni, ápolni, kigyomlálni. Igen, az emberek is kigyomlálhatók, magyarázkodni sem kell. Aki önmagával elfogadásba kerül, az tudja, vannak emberek, akik már régen nem tudják elhitetni, hogy a javunkat szolgálják, ezért úgy kell hátrahagynunk őket, hogy vissza sem nézünk a vállunk fölött.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez