Fontos lecke - a haragunk elengedésének művészete
Mindenképpen próbálj meg megnyugodni mielőtt reagálnál. Ha tudatosan közelíted meg az interakciókat, az előnyt fog kovácsolni a számodra. Számolj el tízig, és higgadtan vágj bele a mondandódba.
A kommunikáció során törekedj arra, hogy racionális, közvetlen és őszinte légy. Amint túllépsz a pillanatnyi dühödön, egészségesebb, produktívabb módon fejezheted ki önmagad. Lehet, hogy nem bölcs dolog leszólni egy főnököt, de a valódi reakcióidról beszélni a partnereddel vagy a házastársaddal már más tészta. Elmondhatod nekik, hogy mit érzel, amikor egy bizonyos módon viselkednek. Egy beszélgetés kezdődhetne például a következőképpen:
Megértem, hogy ingerült vagy velem, amikor elfelejtek segíteni a ház körül, de ahogyan beszélsz velem, az rendkívül sértő és bántó. Sokkal jobban szeretném, ha egyszerűen csak azt mondanád, hogy nem tetszenek bizonyos dolgok, illetve, ahelyett, hogy lekicsinylő módon méregetnél, vagy úgy beszélnél velem, mintha gyerek lennék, őszintén megkérdezhetnéd, hogy mi a valós probléma? Amikor nekem esel, védekező üzemmódba kapcsolom magam és dühös leszek. Igyekezni fogok, hogy higgadtabban reagáljak a jövőben és, hogy felelősségteljesebb legyek, de nagyon örülnék, ha az út felénél találkoznánk, ha több türelemmel és kevesebb kritikával viszonyulnál hozzám.”
Végső soron tehát, azt nem tudjuk irányítani, hogy mit érzünk, de azt igen, hogy hogyan cselekszünk. Ha elfogadjuk a haragunkat, a dühünket, azt, ahogy éppen érzünk, tovább tudunk majd lépni. Ez persze nem azt jelenti, hogy a bennünk fortyogó kavalkádot válogatás nélkül rázúdítjuk a másikra. Fontos, hogy átéljük az érzéseinket, azt követően pedig eldönthetjük, hogyan is akarunk viselkedni, mit szeretnénk pontosan kommunikálni a másik felé. Fenntarthatjuk kíváncsi és együttérző hozzáállásunkat a dühünkkel, haragunkkal szemben, ez segíthet abban, hogy megértsük mi történik, mit árulhat el a tudatalatti érzelmekről, vagy akár a múltunk egy fel nem dolgozott szegmenséről. A legfontosabb az, hogy ezek ellenére is érezzük jól magunkat, elfogadva a tényt, hogy a kevésbé kellemes időszakok is az élet természetes részei, mindezt úgy, hogy sem magunkat, sem a körülöttünk lévőket nem bántjuk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez