Erről ismerszik meg a magas érzelmi intelligenciájú partner
Ne hagyjuk, hogy elfogyjon a beszéd, mert a némaság, a csend nem egyenlő a harmóniával. Amikor a társam értőn hallgat, akkor pontosan az empátia eszközével belép a világomba, belebújik a bőrömbe, az én szememmel tekint életünk aspektusaira. Ilyenkor arra ösztönöz, hogy nyíljak meg előtte, ne féljek megmutatni a sebezhetőségemet, beszéljek a legmélyebb, legsötétebb vívódásaimról is, mert ő jelen van és figyel rám. Magasszintű tudatosság, érzelmi érettség és rengeteg szeretet kell ahhoz, hogy saját sérelmeinkre, nézőpontunkra görcsösön fókuszáló, egocentrikus, „közbevágó” hallgatástól eljussunk az értő, empatikus hallgatásig, amikor a másik ember igazán képes megnyitni a szívét felénk. Sokszor csak egy érzelmi válaszra van szüksége, hogy igen, vele érzünk, értjük, látjuk, mi van a lelkében.
Az empátia, a támogató együttérzés, az értő hallgatás, a másik lelkiállapota iránti érzékenység a stabil kapcsolatok legfőbb kulcsa.
Az érzelmi intelligenciát nem csak az örömteli, jól működő párkapcsolat érdekében érdemes fejleszteni. A beszélgetéseknek mindig szabályai vannak. Az egyik legfontosabb: egymás meghallgatása kritika, vádaskodás és félbeszakítás nélkül. Amikor egyikünk beszél, a másik értő figyelemmel, félbeszakítás nélkül hallgatja, majd neki is joga van válaszolni. Az érzésekre figyeljünk és ne mindig a tartalomra. Őszintén tegyük fel a kérdést: igazam legyen, vagy boldog akarok lenni? Aki számára a győzelem fontosabb a szeretetnél, a az ne kezdjen párkapcsolati építkezésbe, ne számítson harmonikus életközösségre. Mert a párkapcsolatban egymás békéje kell hogy legyünk, az otthonunk nem csatamező, nem hatalmi harcok hadszíntere.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez