Én és az önbecsülésem
Az önbecsülés ellenben nem hasonlítgat, nem rivalizál; természetes belső hajtóerőnkre, egyedi tulajdonságainkra és képességeinkre koncentrál. Tiszteletben tartja a múltban elkövetett hibáinkat, és nem engedi, hogy a szakadatlan vezeklés átvegye életünk irányítását.
Ahhoz, hogy az önbecsülésünkön ne essen csorba, nem árt, ha tisztában vagyunk az értékrendünkkel. Hitünk, érdeklődési körünk és értékrendünk meghatározza a személyiségünket, így ha bármelyiket veszély fenyegeti, azt előbb-utóbb a lelkünk sínyli meg. Ahhoz, hogy megőrizzük a harmóniánkat elengedhetetlen, hogy tiszteljük a határainkat: testünket, lelkünket, képességeinket és az esetleges időkorlátainkat. Meg kell tanulnunk nemet mondani mindarra, ami belső konfliktust teremt, míg igent minden olyan lehetőségünkre, amely a céljaink felé mozdít bennünket. Ehhez természetesen célok kellenek.
A célok kitűzésénél nem árt, ha a komfortosnál mindig egy kicsivel feljebb rakjuk azt a bizonyos lécet. Általában hajlamosak vagyunk alulértékelni a rátermettségünket. De fontos, hogy a kudarcainkba se bukjunk bele. A teljes kiábrándulás és kétségbeesés helyett apróbb bukásainkat legjobb, ha tanulságként raktározzuk el. Minden egyes csalódás az életünkben része annak a visszacsatolási rendszernek, amelynek a segítségével előnyt kovácsolhatunk a későbbiekben. És ami a leglényegesebb, tartsuk becsben az érzéseinket. Rengeteg energiát pazarlunk arra, hogy elnyomjuk őket, mert úgy biztonságosabb, nyugalmasabb és kényelmesebb; miközben csak fokozódnak a belső ellentétek. Igaz ez munkára, magánéletre. A belső hangunk szüntelenül üzen.
Bármilyen nehézség is adódjon, egyedül önbecsülésünk megőrzésével lehet elég bátorságunk ahhoz, hogy bízzunk a döntéseinkben. Hogy elhiggyük, van elég erőnk pozitív változásokat előidézni az életünkben. Hogy türelemmel és megértéssel forduljunk magunk felé, akkor is, ha még éppen padlón vagyunk egy magánéleti vagy munkahelyi krízist követően. Onnan legalább már csak felfelé vezet az út. A lényeg, hogy vezessen!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez