Dalok, amelyeket másképp hallgatsz ezután
Tabu témák:
Ki gondolná, hogy valójában milyen komoly témákat dolgoznak fel a tinglitangli popslágerek? Persze az is megesik, hogy a túlfűtött erotika nem üti meg elsőre a fülünket, pedig igazából erotikus tabutémákról énekelnek (zene stílustól függetlenül).
1. A zenetörténelem egyik legnagyobb erotikus – vagyis annak gondolt – slágere Madonna „Like a Virgin” című száma, mellyel az énekesnő letaszíthatatlanul felkerült a popkirálynői trónra. Ironikus módon a dal egy sokszor szakító férfiról szól, aki minden kapcsolatában kikopik érzelmileg, ezért amint újat kezd, úgy érzi magát, mintha most csinálná először, vagyis „szűz lenne”.
2. Little Richard „Tutti Frutti”- ja egy olyan témát dolgoz fel, amely még ma is eléggé tabunak minősül: ez pedig az anális szex. A dal miatt sokan homoszexuálisnak gondolták, ám ő tagadta, hogy az lenne.
3. Nem csak városi legenda, hogy Bryan Adams „Summer of 69” – ja valójában a ’69-es pózról szól. Szerencséjére sokan az 1969-es évre asszociálnak, pedig az énekes akkor mindössze 10 éves volt.
4. Billy Joel „Only the Good Die Young” című számában azt meséli el, hogyan próbál egy férfi rábeszélni egy katolikus lányt arra, hogy idő előtt elveszítse a szüzességét vele.
5. A Semisonic „Closing Time”- ja nem egy bár korai zárására utal, hanem az énekes születendő kislányára. Vagyis arra, hogy vége addigi tivornyázó életének.
6. Meglepően sok dal szól az abortuszról. A legismertebbek: The Goo Goo Dolls „Slide”; Ben Folds Five „Brick”; The Verve Pipe „The Freshman”. Bob Marley „I Shot The Sheriff” című dalát pedig azért írta, mert az orvos nem akart a barátnőjének fogamzásgátlót adni, ezét a sheriffel kellett felíratnia.
7. A könnyűzenében a háborús témák is helyet kapnak: a The Cranberries „Zombie” című dalában az Észak-Írországi terrorizmusról van szó, Prince pedig a nukleáris háborúkról dalol az „1999” című szerzeményében.
8. Az is megesik, hogy az előadók más sztárokról dalolnak: Amy Winehouse Nas-ről énekel a „Me and Mr. Jones”-ban; Alanis Morissette „You Oughta Know” című nótája a Full House című sorozatból ismert Dave Coulier-ről szól, Billy Joel pedig Elle Macpherson modellt magasztalja az „Uptown Girl”-ben. Peter Gabriel ex-kedveséről, Rosanna Arquette-ről írta az „In Your Eyes”-t, Madonna pedig Sean Penn-ről emlékezik a „Take a Bow”- ban.
9. A „Candle int he Wind” című dalt eredetileg Marylin Monroe-hoz írták, de akkoriban történt Diana hercegnő tragikus autóbalesete is, ezért inkább átírták „Goodbye England’s Rose”-ra.
10. A „There She Goes”-t eredetileg a The La’s nevű együttes adta elő, ezt dolgozta fel a Sixpence None the Richer – a téma is ugyanaz maradt. Ki gondolná, hogy ez is a heroin-függőségről szól?
11. Sőt, Sarah McLachlan gyönyörű „Angel” című száma valójában szintén a heroin-függőségről szól.
12. A The Beatles egyik legnagyobb slágeréről, a „Lucy int he Sky with Diamonds”-ról viszont tévesesen gondolhatjuk, hogy az LSD-ről szól, hiába ez a dal anagrammája. Igazság szerint a dalt John Lennon fiának festménye ihlette.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez