Beszélgetések nélkül nincs kapcsolódás, bizalom nélkül nincs értelme folytatni
Aki semmit nem mond a másiknak legbensőbb gondolatairól, félelmeiről, vívódásairól, vágyairól, negatív, vagy pozitív érzéseiről, szakadékot von a kapcsolatban. Aki némaságba burkolódzik, az engedi, hogy távoli, szeparált közöny-szigetekre sodródjunk egymástól.
Ha megosztunk egy érzelmet, akkor elmélyítjük a bizalmat. Ha pedig nem engeded a szívedbe a másik embert, eltávolodsz tőle. Ha nem beszélünk, az hosszú távon kétséget, bizonytalanságot, gyanút, szorongást kelt. Sokan azt gondolják, a konfliktus és veszekedés ugyanaz a fogalom, pedig a konfliktus két világ konfrontációja, a veszekedés pedig hatalmunk fitogtatása, hatalomszerzési vágy a másik felett. Sokan eltökélten hiszik, kapcsolataikat csak konfliktuskerülő magatartással tudják fenntartani, megőrizni, így küzdenek a szeretetért, az elfogadásért, a figyelemért.
Hiszen a csendet nem kell megmagyarázni, kifejteni, alátámasztani. Aki nem tudja meghúzni a határait, a lelke legmélyén folyton tipródik, saját igényeinek megtagadása, az egészséges önszeretet, a nyílt önérvényesítés hiánya miatt. Mert a határok meghúzása minden kapcsolatban valójában az önbecsülésem, és a méltóságom barikádja, hogy eddig és nem tovább. Lehető leghamarabb és megfelelően ki kell tudnunk mondani mindazt, ami bánt, hogy a másik be tudja fogadni, és ne támadásként, kritikaként érzékelje.
Hogyan lehetsz konfliktuskerülőből konfliktusfelvállaló? Talán gyerekként tehetetlen voltál, de most már vannak eszközeid, hogy bírd a vita közbeni feszültséget. Egy felnőtt ember már képes kezelni a dühét, és elsajátítani olyan szeretetalapú kommunikációs módszereket, melyek hozzásegítenek az önérvényesítéshez. Figyelj önmagadra, az érzéseidre, tudatosítsd őket és kezdd el kimondani azokat. A kritikát senki nem szereti, mégis ideje leszámolni azzal a nézettel, hogy csak tökéletesen vagy alkalmas, érdemes és szerethető. El kell hinned, hogy fontos vagy! Mindenkinek, főleg a szeretett embereknek könnyebb, ha tudják, Te mit gondolsz, neked mire van szükséged.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez