Befolyásolható-e a szerelem?
Ha azt sugározzuk kifelé, hogy feltétlenül szűkségünk van a másik emberre, akkor a rászorultság érzetét keltjük és ez nem tesz bennünket túlságosan vonzóvá. Sebezhetőségünket, gyengeségeinket úgy próbáljuk meg palástolni, hogy sokszor keményebbnek, lazábbnak, erősebbnek mutatjuk magunkat, mint amilyenek valójában vagyunk. Ez azért nem jó taktika, mert a másik nem a valódi énünket fogja megismerni, egy életen keresztül pedig nem színészkedhetünk. Ráadásul pont a valódiságunk, sebezhetőségünk, az igazi, őszinte lényünk felvállalása és megmutatása az, ami ellenállhatatlanul vonzóvá és magabiztossá tesz bennünket. Érdemes leásni tehát magunkba ezekért a kincsekért, vagy ha nem akarunk éveket ezzel tölteni, akkor egy jó szakember segítségét kérni.
Az önmegismerésen túl a legnagyobb buktató az szokott lenni, hogy nem ismerjük egymás működését. Mind a nők mind a férfiak hajlamosak klisékben és sztereotípiákban gondolkodni és nem a párjuk (vagy párjelöltjük) valódi reakcióira reagálnak. Mind a nőknek mind a férfiaknak megvan a maguk jellegzetes működésmódja. Nagyon sok félreértést rendbe lehet tenni csak annyival, hogy megértjük, mit is próbál közölni a másik. Ilyenkor én, a tanácsadó szabályosan úgy működöm, mint valami tolmács: lefordítom a két fél sajátos nyelvezetét úgy, hogy a másik is megértse. Döbbenetes látni, hogy mennyi konfliktus, veszekedés, szakítás, válás, vagy mennyi kezdődő kapcsolat fut zátonyra csak azért, mert a felek félreértik egymást. Ezek a kommunikációs, metakommunikációs bakik szintén nagy mértékben képesek befolyásolni a szerelmet – adott esetben ki sem alakul, ha félrecsúszik valami.
Végül pedig a legnagyobb befolyásoló tényező maga az emberi elhatározás. Ha valaki megfog bennünket és tudatosan az illető számunkra kedves, szimpatikus, elbűvölő, lelkesítő tulajdonságaira koncentrálunk, akkor igenis képesek vagyunk szerelmessé tenni önmagunkat. Tévhit, hogy nem.
Természetesen az ellenkező eset is működik: ha a másik rossz tulajdonságait hangsúlyozzuk ki magunkban, rosszá tesszük, keressük a gyenge pontjait, unszimpátiát alakítunk ki magunkban, akkor egy idő után rossz véleménnyel leszünk róla. Tehát a címben felvetett kérdésre a válasz: igen, befolyásolható. Önismerettel, a férfiak és a nők működésének az ismeretével és a tudatos elhatározásunkkal. Lehet, hogy ez sokaknak illúzióromboló, mert szeretünk hinni a szerelem mágikus erejében.
Hadd nyugtassak meg mindenkit! Van varázslat! Van a szerelemnek olyan tényezője, amit sem pszichológia, sem fizika, sem metafizika, sem kémia nem képes megmagyarázni! Épp ezért mondom el mindenkinek, aki hozzám fordul: tökéletes garancia nincs! Ugyanakkor tenni rengeteget lehet! Ne higgyük el, hogy ez az egész párkapcsolatosdi a vak szerencse műve: van, akinek sikerül, van, akinek nem! Az irányítás nagy része igenis a kezünkben van! Használjuk ki!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez