Az édes élet alternatívája: a méz
Címkézés: Hazánkban - akárcsak a többi Uniós tagországban - létezik egy, a méz kereskedelméről szóló törvény (Európai Tanács 2001/110/EK direktívája), amely előírja, hogy a méz megnevezést csak az Apis mellifera méhek által a növényi nektárból vagy élő növényi részek nedvéből, illetve a növényi nedveket szívó rovarok által élő növényi részek kiválasztott anyagából gyűjtött természetes édes anyag esetében használjuk, melyet a méhek begyűjtenek, saját anyagaik hozzáadásával átalakítanak, raktároznak, dehidratálnak, és lépekben érlelnek. Az eladásra szánt üvegeken olyan címkének kell lennie, amely alapján azonosítható az összetétel, valamint szerepelnie kell rajta a netto súlynak, a névnek, a termelőnek és a termelő címének, a termelés helyének, illetve a forgalmazó vagy a viszonteladó unión belüli címének csakúgy, mint a termelés évének. A címkén fel kell tüntetni a méz megnevezést, vagy még pontosabban a méz kinyerési formáját, valamint feltüntethetik még mellette a botanikai fajtát (pl. akác, gesztenye...stb), Mindig feltüntetik az eltarthatóság dátumát, bár e kérdésben megoszlanak a vélemények, mivel a méz megfelelő tárolással igen sokáig eltartható.
Tanácsok méz vásárlásához: A nem hazai mézek előfordulhat, hogy olcsóbbak, de fennáll annak a veszélye, hogy melegített, egyéb anyagokat is tartalmazó, régi mézek, mivel hosszú folyamat során jutnak el a termelés helyéről a nemzetközi piacra. Az összes import méz "ipari termék", ami azt jelenti, hogy keresztül megy az élelmiszer- és konzerviparon, ahol a pasztörizálás megszokott, sokszor szükséges eljárásnak bizonyul. A pasztörizálás során az anyagot 70-80 fokra hevítik, majd lehűtik, így stabilizálják a terméket. Ezzel az eljárással azonban megcsonkítjuk, fontos anyagoktól fosztjuk meg, eltűnnek a vitaminok, az enzimek, felborítjuk az összetevők közötti harmonikus egységet. Azt javasoljuk, válaszd e helyett a hazai, termelői, pergetett mézeket, amely megbízható méhészetből származik. A mézet hozzáadott cukorral is hamisíthatják, így olcsóbb, de adhatnak hozzá lisztet, keményítőt, melaszt, glicerint, zsírokat is. Ez a probléma is kiküszöbölhető, ha megbízható termelőt választunk.
Ellenjavalt: Magas vércukorszint emelő hatása miatt cukorbetegeknek számos jótékony hatása mellett sem tekinthető ideális édesítőszernek. Egyes fajták - mint például az akácméz - kevesebb szőlőcukrot és több gyümölcscukrot tartalmaznak, esetleg Alkalomszerűen 1-1 kiskanálnyi mennyiségben ez megpróbálható, a napi szénhidrát mennyiségbe beszámolva és fogyasztása után a vércukorszintet ellenőrizve megnézve, hogy mennyire emelte meg a vércukorszintet. 100 g méz 300 kcal-t tartalmaz és 82 g cukrot, így fogyókúrás étrenbe nem ideális édesítőszer. 1-1 kiskanálnyi mennyiségben beleférhet, de rendszeres fogyasztását ebben az időszakban nem ajánljuk. A benne lévő hangyasav irritálhatja a gyomornyálkahártyát, így gyomorfekély esetén szintén kerülendő a használata.
Felhasználása: Az egészéges étrend részeként kitűnő édesítőszer, teákba, gyógyteákba, házi sütemények készítéséhez is választhatjuk. A kozmetikai ipar is előszeretettel használja a mézet alapanyagként. Mi is hoztunk Nektek már egy remek házilag elkészíthető mézes pakolást az élettel teli bőrért. Holnap pedig 3 mézes étel-ital receptel jelentkezünk. Tartsatok velünk továbbra is.
Mézes arcpakolás az élettel teli bőrért
Hozzávalók:
1 kanál méz
1 reszelt alma
fél banán összetörve
Elkészítése: A hozzávalókat keverjük össze, majd adjunk hozzá egy kis vizet, hogy lágyabb, krémesebb állagot kapjunk. Kenjük az arcunkra és a nyakunkra és hagyjuk rajta negyed órán át. Langyos vízzel öblítsük le. Száraz bőrüek nyugodtan adjank hozzá egy kanálka hidegen sajtolt, extra szűz olíva olajat is.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez