Az alacsony önértékelés 3 biztos jele a párkapcsolatokban
Bántalmazás eltűrése. A testi-lelki terror, a folyamatos elfojtás, tagadás, életfogytiglan tűrés nem csak a párkapcsolatot mérgezi módszeresen, hanem pusztító hatással van az elszenvedő fél egészségére is, és állandó, feldolgozhatatlan stresszt jelent. Hogyan manipulál a bántalmazó? Finom szenzoraival megérzi a gyengeséget, és érzelmi megfélemlítéshez folyamodik. Gúnyolódik, mérgező szavakkal, nyilvános hisztikkel, elszigeteléssel, emberi kapcsolatok leépítésével próbálkozik, neki olyan emberrel van maradása, aki hagyja, hogy ő a vérét szívja, kicsontozza, sőt aki önként, önbecsülését, önbizalmát végképp elveszítve egészen picire töpörödik. Számára a gyenge, támaszkereső személyiség a megfelelő ember, kizárólag lelki, szellemi dominanciával lehet rá hatni. Aki nincs tisztában az értkeivel, az hajlamos arra, hogy minden konfliktust magára vállaljon, és azért is bocsánatot kérjen, amit nem követett el.
Szexszel próbál önigazolást nyerni az értékeiről. A testét kínálja, hogy valaki szeresse. Önbecsülést vesztett létének labirintusából ez az egyetlen kivezető út a pillanatnyi érzelmi komfort felé. Manapság elfogadjuk, ha egy nő kezdeményez, mégis a férfiak többsége azt állítja, nem sok esélyt ad ilyenkor egy komoly kapcsolatnak. Tehát csupán megadja magát, sodródik az eseményekkel, és mivel vadászösztönét nem piszkálta fel senki, nem válik érdekeltté a kapcsolat kialakításában.
Történik szívtörés, gyermekkori traumák, romboló életesemények, melyek az önértékelés sérüléséhez vezethetnek. Ha azonban megbocsájtottam önmagamnak, akkor megtanultam a leckét, és többé nem ostorozom önmagam, hogy mi lett volna, ha... Egy önleértékelő embert nehéz kiragadni az állandó önostorozás állapotából, de szerelemmel, odaforduló, őszinte szeretettel, terápiás beszélgetésekkel, és ami a legfontosabb: az ő saját, megegyező akaratával, együttműködő szándékával mégsem lehetetlen. Nem teljesíthet senki mindig mindenben ezer százalékon, és ha éppen kudarc érte, vagy egyszerűen csak éli a „szürke” hétköznapjait, akkor is lehet elég jó, sőt szerethető. Nem változnia, vagy javulnia kellene, hanem csak megismerni, és elfogadni önmagát. Az önszeretetnek semmi köze a tökéletességhez, ezt kellene megtanulni mindannyiunknak.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez