Az ADHD és az álmatlanság közötti kapcsolat
Hogyan tudok megbirkózni az álmatlanságommal, ha ADHD-m van?” – merül fel a kérdés.
Az alvási nehézségek hihetetlenül frusztrálóak lehetnek. Akár elalvási problémákkal küzdesz, akár gyakran ébredsz fel éjszaka, vagy korábban kelsz fel, mint szeretnéd, az elégtelen alvásból fakadó kimerültség nagy hatással lehet a szervezet normál működésére, a munkádra és a kapcsolataidra is.
Változtasd meg alvási rutinodat
Ha lehetséges, igazítsd a napirendedet úgy, hogy a tested alkalmazkodjon a természetes alvási és ébredési ciklusodhoz. Ha olyan sémára kényszeríted a szervezetedet, amely ellentétes a természetes ciklusoddal, az igen nehéz harcot idézhet elő.
Az otthoni munkavégzés egyik előnye, hogy nagyobb befolyással és rugalmassággal rendelkezik az ember a munkaidejét illetően, és talán képes lesz arra, hogy az alvási időbeosztását a teste igényeihez igazítsa.
Kövesd nyomon a saját alvásodat
Alkalmazásokkal is nyomon követheted már az alvásod időtartamát és minőségét, így segíthetsz azonosítani azokat a mintákat és szokásokat, amelyek segítenek abban, hogy kipihentnek és frissnek érezd magad.
Az ADHD különösen nagy kihívássá teheti az alvást, de megfelelő támogatással mindenki megkaphatja azt a minőségi alvást, amelyre szüksége van ahhoz, hogy a legjobb formáját hozza a mindennapok során. Sőt, ma már a kognitív viselkedésterápia pl. bizonyítottan segít az ADHD-s egyéneknek abban, hogy megtanulják az időbeosztás, a szervezettség és a szükséges feladatok elvégzésének képességeit. Ezenkívül a CBT-re szakosodott terapeuta segíthet az egészséges alvási rend kialakításában és betartásában is.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez