Attól, hogy nemet mondunk a családunkra, vagy egy-egy viselkedésünkre, attól még az ott marad bennünk
Sokan azért hallgatnak önmagukról, mert belénk nevelték, hogy hallgatni kell, hiszen senkit sem érdekel másnak a problémája. S ha ezzel a mondattal növünk fel tudat alatt, a valódi kötődést és bizalmat is nehezen fogjuk elérni a másik emberrel szemben, mert ha mi azt is hisszük, hogy megnyílunk, valójában csak a felszínt kapirgáljuk.
Például tudod, hogy mi a párod kedvenc étele? Hogy mi volt gyerekkorában az óvodai jele? Hogy mi volt az első szerelmének a neve, és egyáltalán ki volt az első szerelme: plátói is volt-e közte, óvodai szerelem, vagy már tinédzserkorában? És tudod, hogy mik voltak a szüleid vágyai és álmai a jövőjükkel kapcsolatban tizenéveskorukban? Milyen volt a nagyszüleid és a szüleid házassága? Mennyire voltak hullámok, kiabálások, és boldogság? A szüleid hogyan kezelik a mélységet, és te hogyan kezeled, amikor úgy érzed magad, hogy stagnálsz?
Kundera könyve olyan egyszerű, de mégis a legbonyolultabb kérdést taglalja, hogy mi számít könnyűnek, és mitől lesz valami nehéz? “De vajon a nehéz valóban szörnyű, a könnyű pedig valóban csodálatos?” Melyik számít pozitívnak: a könnyű vagy a nehéz? És mit takar a bizalom, a szeretet, a szerelem, az összetartozás, a hűség, a megcsalás? Mitől lesz valaki realista, és mitől lesz valaki inkább az érzelem embere? Egy kapcsolatban hol kezdődik a saját önzőségünk határa, és mikor normális még magunkat nézni?
Transzgenerációs regény, mert megmutatja, hogy minden pillanatban mindenki ott van és benne vagyunk a másik életében; hogy lehet, hogy nemet mondunk a családunkra, de attól még a viselkedésünkben, a láthatatlan, tudat alatti tetteinkben ott van a nyomuk. Mérgező kapcsolatokról szól, mert attól még, hogy szeretsz és úgy látod, hogy jó, még nem biztos, hogy egészséges. De mi számít egészségesnek? Ha azt mondod egy másik kapcsolatra, hogy “úristen, hogy tudnak így élni, én biztos hogy nem tudnék”, akkor kérdezz vissza, hogy biztos nem tudnál? Te hogy élsz? És mégis hogyan nem tudnál élni? Mert azt kevesen mondják el, hogy amíg benne élsz egy mérgezett kapcsolatban, legyen baráti-, vagy szerelmi, addig az a legtökéletesebb kapcsolat a világon, s olyan érzés, mintha megtaláltad volna a helyedet a világon. Aztán kikerültök egymás életéből, és visszagondolva pár év múlva rájössz, hogy lélegzel… De erről majd beszéljünk máskor.
(Halkan megsúgom, Kundera könyvéből film is készült. A lét elviselhetetlen könnyűsége (Teljes), adaptáció, amerikai, dráma - Videa)
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez