Annyit érsz, amennyi lájkod van
Digitális nevelés
Addig, amíg a digi-tevékenység tudatos, van időkerete és célja, addig általában sokkal kevésbé hajlamos gondot okozni. Erre érdemes törekedni - mondja a szakember. A digitális nevelés egyik célja, hogy csökkentse a szakadékot a generációk között, amit úgy lehet elérni, hogy maguknak a szülőknek és a tanároknak is "képbe kell kerülniük" és nekik is tudatos felhasználókká kell válniuk, hiszen, mint tudjuk, a gyerekek nem a szavainkat teszik magukévá, hanem azt a példát amit mutatunk nekik. Ha mi magunk is tetemes időt töltünk a közösségi oldalakon vagy végeláthatatlan sorozatmaratonokat tartunk, nem várhatjuk a gyerektől, hogy betartsa a számára kiszabott 1 órás digi időkeretünket.
A példamutatáson kívül még arra is szükség lesz, hogy ne hagyjuk egyedül a gyerekeket az online térben. Mert ha magukra maradnak, akkor a digitális dzsungel farkastörvényei szerint fognak nevelkedni:
- Annyit érsz, amennyi lájkod van
- A látszat a legfontosabb
- Nincsenek következmények
Megfelelő digitális neveléssel, tudatos kommunikációval a generációs szakadék áthidalható, a rossz felé indult folyamatok megállíthatók és vissza is fordíthatók. A digitális tudatosság 4 fő pillérét figyelembe véve a problémák zöme elkerülhető. Ezek a pillérek az idő, kompatibilitás, következmény és a jelentőség.
- Különítsünk el tudatosan időt a digitális tevékenységre
Ha csak fél óránk van, ne kezdjünk bele egy 45 perces sorozat epizódba, válasszunk rövidebb videót helyette.
- A tevékenységeket úgy párosítsuk, hogy passzoljanak egymáshoz
Ne kütyüzzünk vezetés közben, de nyugodtan hallgathatunk zenét pl. főzés közben.
- Vegyünk figyelembe, hogy bár úgy érezhetjük, hogy nincsenek, igenis vannak következmények a digitális világban is.
Pl.: gyerekekről posztolt képek. problémaköre...
- Gondoljuk át, minek-mekkora jelentősége van számunkra az online világban, mennyi időt, esetenként pénzt vagyunk hajlandók áldozni egy-egy tevékenységünkre.
Ha tevékenységeinkhez megfelelő tudatossággal állunk, nagy baj nem történhet. Már csak meg kell tanítanunk gyermekeinknek is ugyanezt. A cél az, hogy áthidaljuk a generációs szakadékot, lépést tartsunk a gyerekünkkel, miközben segítséget és támaszt nyújtunk neki - olvashatjuk Tóth Dániel Digitális nevelés c. könyvében, mely valódi segítség lehet szülőknek, tanároknak, gyerekekkel foglalkozó szakembereknek, de felhasználóként is érdemes értő figyelemmel követnünk a sorokat, hiszen rengeteg hasznos információval, gyakorlati tanáccsal gazdagodhatunk közben.
És mindezt úgy, hogy nem kell szakzsargonnal küzdenünk, nem kell rosszul éreznünk magunkat saját szokásaink miatt, hiszen mindvégig közérthetően, ítélkezéstől mentesen igyekszik bennünket a megértés és tudatosság irányába terelni. Hiánypótló segítség a digitális világ dzsungeléhez.
További írásaimat a Facebook oldalamon olvashatod.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez